Sosnowiec: konferencja o przemocy domowej
W budynku Zagłębiowskiej Mediateki 30 września odbyła się konferencja pod hasłem „Nie słyszę! Nie widzę! Nie mówię! Reaguję” poświęcona przeciwdziałaniu przemocy domowej. W wydarzeniu zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu wziął udział m.in. bp Grzegorz Kaszak, który objął je swoim patronatem.
Przemoc w rodzinie ciągle jest tematem, któremu trudno jest przedostać się do świadomości społeczeństwa. Tym bardziej ważne są wszelkie inicjatywy, które wydobywają ten problem na światło dzienne.
Konferencja zorganizowana przez sosnowiecki MOPS w ramach Kampanii Społecznej „Nie słyszę! Nie widzę! Nie mówię! Reaguję” miała na celu zaprezentowanie rozwiązań i możliwości, które mogą podejmować różne podmioty społeczne oraz osoby fizyczne, aby przeciwdziałać przemocy domowej i zachęcić wszystkich do odpowiedniego na nią reagowania.
W swoim wystąpieniu podczas konferencji bp Grzegorz Kaszak przypomniał o zaangażowaniu diecezji sosnowieckiej w rozwiązywanie trudnych sytuacji rodzinnych i bytowych:
- Na terenie Sosnowca znajduje się Diecezjalny Dom Matki i Dziecka, prowadzony przez naszą Caritas, gdzie mogą uzyskać pomoc kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej. Nasze instytucje pomagają więc konkretnym ludziom, ale i udzielają porad tym, którzy widzą, że w rodzinie lub najbliższym otoczeniu źle się dzieje.
Zachęcam, aby mieć oczy i serca otwarte na te niełatwe i skomplikowane sytuacje. My ze swojej strony gwarantujemy, że zawsze w takich sprawach będziemy przychodzili z pomocą – podkreślił bp Grzegorz Kaszak
O celach organizatorów kampanii na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej opowiedziała w rozmowie z Biurem Prasowym Diecezji Sosnowieckiej Agnieszka Sekunda, koordynator przeciwdziałania przemocy w rodzinie MOPS w Sosnowcu:
- Chcielibyśmy dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. W ostatnim czasie, czyli w okresie pandemii, widzimy jak narasta przemoc w domach. Doświadczają jej głównie osoby bezbronne: dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne.
Ta kampania ma zwrócić uwagę na ten problem, abyśmy zaczęli dostrzegać przemoc, mówić o niej i na nią reagować. Często jest tak, że jesteśmy naprawdę jedyną osobą, która wie o faktach przemocy domowej. I tu pojawia się pytanie o naszą odpowiedzialną reakcję – tłumaczy Agnieszka Sekunda.
Według danych Policji najczęstszym rodzajem stosowanej przemocy w rodzinie jest przemoc psychiczna, która stanowi 49,58% ogólnej liczby przypadków przemocy w rodzinie, zaś na drugim miejscu pozostaje przemoc fizyczna (35,20%).
Odnosząc się do przemocy fizycznej wskazać należy, że w 2020 r. odnotowano jej 57 760 przypadków, co w odniesieniu do 2019 r. stanowi spadek o 1 203 (dynamika wyniosła 97,96%), a do 2018 r. (odnotowano 57 580 przypadków) wzrost o 180 przypadków (dynamika – 100,31%).
Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i rodzinnej mogą znaleźć pomoc w instytycjach prowadzonych przez Diecezję Sosnowiecką. Są to:
- Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu (specjalistyczna poradnia rodzinna zlokalizowana przy ul. Skautów 1 w Sosnowcu)
Osoby doświadczające przemocy lub po doświadczeniu przemocy mogą skorzystać z następujących form pomocy:
- konsultacja psychologiczna lub wsparcie psychologiczne (12 spotkań wsparciowych), w ramach którego ofiary mogą uzyskać specjalistyczną pomoc w sytuacji kryzysu wynikającego z doświadczonej przemocy;
- konsultacje specjalisty ds. przemocy i uzależnień, który pomaga ocenić sytuację osobie doświadczającej przemocy, wskazać możliwe sposoby uzyskania wsparcia w instytucjach powołanych do przeciwdziałania przemocy, zapoznać z narzędziami prawnymi ochrony przed przemocą. Konsultacje specjalisty ds. przemocy i uzależnień są przeznaczone również dla świadków przemocy w swoim otoczeniu, którzy chcieliby uzyskać informację, jak można efektywnie pomóc osobie poszkodowanej;
- poradnictwo i pomoc prawna
Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie podejmuje też działania służące prewencji przemocy w rodzinie poprzez pomoc w przezwyciężaniu kryzysów małżeńskich (np. w ramach terapii małżeńskiej i rodzinnej) oraz podnoszenie kompetencji w obszarze właściwego kształtowania relacji rodzice-dzieci (np. warsztaty „Szkoła dla rodziców i wychowawców”, konsultacje pedagogiczne)
Więcej informacji na: www.rodzina.sosnowiec.pl
- Katolicki telefon zaufania
- działa przy Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu – od poniedziałku do piątku w godz. 19.00 – 21.00
- umożliwia uzyskanie anonimowego wsparcia w formie rozmowy z osobą dyżurującą (psycholog, doradca życia rodzinnego, duszpasterz) i informacji o instytucjach udzielających pomocy specjalistycznej ofiarom przemocy
- Diecezjalny Dom Matki i Dziecka
- oferuje pomoc kobietom i dzieciom, które w dotychczasowym miejscu pobytu nie mogą czuć się bezpiecznie (często z powodu doświadczanej przemocy).
tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech