Sosnowiec: Marsz dla Życia i Rodziny

Data dodania: 2022.09.18

W niedzielę 18 września ulicami Sosnowca przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Wydarzenie organizowane przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sosnowieckiej oraz wspólnoty i ruchy diecezjalne odbyło się pod hasłem "Mama i Tata - najlepsi wychowawcy świata". W Marszu wziął udział także bp Grzegorz Kaszak.

O tym wydarzeniu i wartościach, które publicznie pokazali jego uczestnicy rozmawialiśmy z ks. Grzegorze Kossem, dyrektorem Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu.


Ks. Przemysław Lech (Biuro Prasowe): Marsz dla Życia i Rodziny wraca na ulice Sosnowca po przerwie związanej m.in. z pandemią. W międzyczasie jednak sporo wydarzyło się w społecznej dyskusji wokół chociażby aborcji czy definicji małżeństwa. O jakich wartościach chcieliście przypomnieć podczas dzisiejszego Marszu?

Ks. Grzegorz Koss (Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu): Podczas Marszu chcieliśmy przypomnieć o wartości, jaką jest rodzina oparta - zgodnie z Bożym zamysłem - na trwałym małżeństwie, czyli wspólnocie życia i miłości kobiety i mężczyzny. Tak rozumiana rodzina jest przestrzenią rozwoju małżonków, którzy stają się rodzicami poprzez przyjęcie dzieci jako daru i tworzą dla nich najlepsze środowisko wychowawcze. Stąd hasło Marszu: "Mama i tata - najlepsi wychowawcy świata!"


ks. Grzegorz Koss 

 

Dlaczego ważne jest publiczne manifestowanie przez katolików tego, w co wierzą – również w kontekście Bożego zamysłu o rodzinie i małżeństwie?

-  Polskie słowo "manifestować": pochodzi od łacińskiego czasownika "manifestare", który oznacza "ujawniać", "czynić widzialnym". To ujawnienie, uczynienie widzialnym przez katolików w przestrzeni publicznej tego, w co wierzą jest z jednej strony konkretnym sposobem przypomnienia światu o istnieniu wartości mających źródło w Ewangelii, z drugiej stanowi szansę, by osoby starające się żyć zgodnie z tymi wartościami doświadczyły. że nie są samotnymi wyspami, ale tworzą wspólnotę.

Taki jest właśnie sens Marszu dla Życia i Rodziny: biorący w nim udział wspólnie mogą dać świadectwo o pięknie życia małżeńskiego i rodzinnego według Bożego zamysłu oraz potwierdzić przekonanie o godności każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.  

Kto włączył się w organizację tegorocznego Marszu dla Życia i Rodziny? Komu należy szczególnie podziękować?

- Słowa podziękowania chciałbym najpierw skierować do Księdza Biskupa Grzegorza, który wspierał przygotowania do Marszu, przewodniczył modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia na rozpoczęcie wydarzenia i wziął w nim udział. Organizacja Marszu nie byłaby możliwa bez zaangażowania przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń naszej diecezji, zwłaszcza Odnowy w Duchu Świętym, Domowego Kościoła, Wspólnot Neokatechumenalnych, Rycerzy Kolumba i Wojowników Maryi.

Jestem również wdzięczny Księżom Salezjanom z parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu za gościnne przyjęcie uczestników na festynie rodzinnym, młodzieży z miejscowego oratorium za włączenie się w prowadzenie Marszu, a także służbom porządkowym i medycznym za zapewnienie nam bezpieczeństwa.

Dziękuję za rozmowę.

zdjęcia: Dominik Pyrek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.