Sosnowiec: otwarcie i poświęcenie Sądu Okręgowego

Data dodania: 2022.04.01

Wraz z początkiem kwietnia w Sosnowcu zainaugurował swoją działalność nowy Sąd Okręgowy. Będzie funkcjonować w dwóch lokalizacjach: przy ul. Teatralnej oraz w budynku dawnej Szkoły Realnej w Sosnowcu przy ul. Mariackiej. Właśnie tam 1 kwietnia, w odrestaurowanej auli, odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia Sądu Okręgowego w Sosnowcu, którego dokonał bp Grzegorz Kaszak.

Wydarzenie zgromadziło przede wszystkim przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości szczebla lokalnego i ogólnopolskiego. Wśród obecnych znaleźli się m. in. Bogdan Święczkowski – pochodzący z Sosnowca sędzia Trybunału Konstytucyjnego, inicjator i gorący orędownik powstania Sądu Okręgowego w stolicy Zagłębia, Michał Wójcik – minister-członek Rady Ministrów, Katarzyny Frydrych - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Michał Woś – podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

W swoim przemówieniu bp Kaszak wyraził nadzieję, że Sąd Okręgowy w Sosnowcu przysłuży się mieszkańcom Zagłębia:

- Mam nadzieję, że każdy, kto tu przyjdzie, będzie mógł doświadczyć sprawiedliwości, a działalność tego sądu będzie dla nas wszystkich wielką pomocą. Bardzo serdecznie dziękuję przedstawicielom Ministerstwa Sprawiedliwości i wszystkim patriotom lokalnym, który się natrudzili, ażeby Sąd Okręgowy w Sosnowcu powstał – mówił sosnowiecki ordynariusz.

Podsekretarz stanu – sędzia Katarzyna Frydrych – w swoim wystąpieniu przypomniała zebranym o historii sądownictwa na terenie Sosnowca:

- Pragnę przypomnieć, że miasto Sosnowiec stało się jeszcze przed ponad 100 laty siedzibą Sądu Okręgowego, utworzonego tu w roku 1920, a więc niemal na progu odzyskanej po stu latach niepodległości. Sąd okręgowy w Sosnowcu funkcjonował do roku 1950, w którym komunistyczne władze zdecydowały o jego zniesieniu. Nie tyle zatem tworzymy dzisiaj, co przywracamy rangę Sosnowca jako ważnego punktu na mapie polskiego sądownictwa podkreśliła sędzia Katarzyna Frydrych.

Głos zabrał również minister-członek Rady Ministrów – Michał Wójcik  który, jak zaznaczył, również jest związany z Sosnowcem przez uczęszczanie na jego terenie do szkoły średniej oraz szkoły muzycznej:

- W sposób szczególny jednak chciałem podziękować obecnemu wśród nas Księdzu Biskupowi Grzegorzowi Kaszakowi. Trzeba powiedzieć, że on naprawdę wymodlił ten Sąd Okręgowy w Sosnowcu. Często o tym rozmawialiśmy przy okazji różnych spotkań w Warszawie – zdradził minister Wójcik.

Utworzenie Sądu Okręgowego w Sosnowcu wpisuje się w trwającą reformę wymiaru sprawiedliwości. Wiąże się ona również z licznymi inwestycjami w infrastrukturę sądownictwa. Sosnowiec w ostatnich latach cieszy się największą liczbą takich nakładów finansowych, co zaowocowało utworzeniem w 2021 r. Prokuratury Okręgowej, funkcjonującej w całkowicie nowym budynku zlokalizowanym przy ul. Teatralnej tuż obok – także nowo wybudowanej, najnowocześniejszej w Polsce - Komendy Miejskiej Policji.

Sąd Okręgowy w Sosnowcu usprawni działalność lokalnego sądownictwa, skróci czas rozpraw i odciąży podobną placówkę w Katowicach. Obszar działania nowego Sądu Okręgowego obejmie 5 sądów rejonowych: w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Będzinie i Zawierciu.

Pion administracyjny nowego sądu został umieszczony w zabytkowym gmachu dawnej Szkoły Realnej, powstałej z inicjatywy Heinricha Dietla pod koniec XIX w. 

tekst i zdjęcia: Ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.