Sosnowiec: postępy odbudowy kościoła św. Floriana

Data dodania: 2024.03.27

Przekazujemy garść informacji dotyczących postępów prac przy odbudowie naszego kościoła z uwagi na fakt, że ostatnie informacje zostały podane 4 marca.

1. W zakresie prac związanych z dachem w górnej części zostały położone a następnie uszczelnione wszystkie płyty. Do wykonania pozostały jeszcze rynny dokoła kościoła, a po zakończeniu tych prac zostanie zamontowana instalacja odgromowa, na której wykonanie jest już podpisana umowa.

2. W zakresie prac dotyczących posadzki w pierwszej kolejności zostały położone te elementy instalacji elektrycznej, które znajdą się pod posadzką. Przewodów jest bardzo dużo, co obrazują zamieszczone zdjęcia. Ich ilość wynika z faktu, iż gniazdka, punkty oświetlenia, głośniki, mikrofony oraz przewidywany w przyszłości system wyświetlania tekstu muszą mieć swoje odrębne zasilanie. Wszystkie przewody są ciągnięte od zakrystii gdzie będzie znajdować się tablica rozdzielcza.

Następnym etapem prac na posadzce było położenie styropianu, który izoluje termicznie, aby ciepło, które będzie dostarczane nie grzało piwnicy kościoła tylko jego górę. Na styropian zostały położone rurki, którymi będzie rozprowadzany płyn przenoszący ciepło. Od wtorku rozpoczęto wykonanie betonowej wylewki na położonych rurkach. Pierwszego dnia tych prac udało się położyć beton w zakrystii, korytarzu oraz w większości prezbiterium. Przewidujemy, że wylewka zostanie zakończona do czwartku (29.03) włącznie. Po upływie co najmniej trzech tygodni schnięcia zostaną na to położone granitowe płytki, które już przypłynęły do Polski z Chin.

3. Równolegle w ostatnim czasie trwały mało widoczne prace wykończeniowe przy oknach. W sobotę 23 marca zostały zamontowane elementy dużego witraża nad chórem, które wymagają jeszcze uszczelnienia i obróbki. Ponadto wszystkie witraże z bocznych okien znajdują się już w kościele, ale na razie nie są one zakładane, aby umożliwić lepszy przewiew przy schnięciu betonowej wylewki posadzki.

Przewidujemy że do Świąt powinny być wstawione szyby do skośnego okna na przedniej ścianie świątyni.
Zamontowane są również boczne drzwi do kościoła.

4. Została znaleziona firma, która podjęła się remontu żyrandoli. Będą one poddane czyszczeniu i naprawie. Zostaną wymienione klosze i instalacja elektryczna.

5. W kolejnych tygodniach najpierw jest planowane wykonanie instalacji elektrycznej powyżej poziomu posadzki. Równocześnie będzie prowadzona renowacja ścian.

6. Z uwagi na duże zniszczenia dolnego kościoła wynikające z jego systematycznego zalewania od czasu pożaru istnieje konieczność przeprowadzenia tam niezbędnych prac. Rozpoczęto już skuwanie zalanych i zagrzybionych ścian oraz usuwanie płyt kartongipsowych w poszczególnych salach, aby przyspieszyć schnięcie murów i zapobiec dalszemu rozwojowi grzyba. Oprócz tego, remontu wymaga instalacja elektryczna a zwłaszcza główna rozdzielnia prądu znajdująca w dolnym kościele.

7. Zostały oddane do renowacji dwa obrazy: św. Józefa i Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Wyrażam wdzięczność wszystkim Parafianom za ciągłe prowadzenie bieżących prac porządkowych wokół kościoła jak np. naprawienie zniszczonych fragmentów kostki brukowej, zebranie liści z ogrodu, dbanie o kwiaty oraz utrzymanie czystości. Dziękuję za wszystkie ofiary, które wpływają na odbudowę kościoła, bez których nie bylibyśmy w stanie podejmować kolejnych prac. Przed nami jeszcze dużo wyzwań, ale ufam, że z Bożą i ludzką pomocą podołamy wspólnie temu dziełu. Wszystkie prowadzone prace polecam Waszej modlitwie.

ks. Andrzej Mróz
proboszcz parafii

PEŁNA GALERIA POSTĘPU PRAC (kliknij)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.