Sosnowiec: postępy prac przy kościele św. Floriana

Data dodania: 2023.12.31

W związku z zakończeniem roku kalendarzowego proboszcz parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu - ks. Andrzej Mróz - przekazuje bieżące informacje dotyczące prac przy odbudowie spalonego kościoła.

Jak możemy zaobserwować prace przy wykonaniu dachu postępują. Kolejne jego części są montowane, natomiast ze względu na warunki atmosferyczne ciężko podać końcową datę ukończenia tych prac.

Po zakończeniu dachu będą montowane okna. Firma, która je wykonuje przygotowała już pewne elementy i z chwilą kiedy prace na dachu przesuną się w takie miejsce, gdzie już będzie można wejść, to będą one prowadzone równocześnie. Na tym etapie początkowo zamontowane zostaną same ramy bez szyb, żeby te nie uległy uszkodzeniu. Kolejno zostaną zamontowane szyby wraz z witrażami. Jeżeli chodzi o brakujące, zniszczone witraże, zarówno te na bocznych ścianach, jak i ten na frontowej ścianie budynku kościoła, to mamy informację, że zostały one już wykonane.

W najbliższy wtorek mamy otrzymać drugą ofertę na wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego w oparciu o pompy ciepła. Pierwsza oferta wpłynęła około dwóch miesięcy temu. Chcemy mieć przynajmniej dwie, aby móc porównać je cenowo i wybrać tę, która będzie korzystniejsza.

Otrzymaliśmy opracowany projekt instalacji elektrycznej, który obejmuje gniazdka, oświetlenia, mikrofony, głośniki, instalację do wyświetlania tekstu (ekrany) oraz kamery monitoringu. Wiemy, która firma będzie to wykonywała i jesteśmy na etapie podpisywania z nimi umowy.

Mamy podpisaną umowę na kamień na nową posadzkę. Z uwagi na ceny będzie on sprowadzony z Chin, gdzie w tej chwili już trwają prace związane z jego odpowiednim pocięciem. Prace związane z kładzeniem nowej posadzki oraz odnowieniem ścian zostaną wykonane przez firmę naszego parafianina.

W zależności od tego na ile równolegle da się prowadzić różne prace, to być może w trakcie montażu okien rozpoczną się prace związane ze skuciem obecnej posadzki. Jednocześnie wykorzystując moment kiedy posadzka będzie usunięta chcemy położyć większość nowych przewodów elektrycznych, aby nie musieć wykuwać ścian tam, gdzie nie jest to konieczne. Na ten moment nie mamy wiedzy ile potrwa wykonanie instalacji elektrycznej, a także jak długo potrwają prace związane z montażem instalacji ogrzewania podłogowego i wylewki.

Zamówione zostały całkowicie zniszczone ołtarze boczne – Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Bożego Miłosierdzia, a także zniszczone i konieczne do wymiany części ołtarzy bocznych Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej.

Firma, która robiła konstrukcję drewnianą dachu wykona nam zniszczone drewniane elementy ołtarza oraz ambony. Uzgodniono też, że na ołtarzu na drewnianym elemencie będzie kamienna płyta, która zgodnie z przepisami powinna na nim być i zostanie ona wykonana przez tę samą firmę, która sprowadza nam kamień na posadzkę.

Od parafii pw. Wszystkich Świętych w Siemoni otrzymaliśmy zestaw głośników, które mamy nadzieję będą  się nadawały do wykorzystania w naszym kościele. Bardzo serdecznie dziękuję za ten dar.

Jestem wdzięczny Parafianom, którzy zarówno poprzez swoją pracę, jak i ofiary wspomagają dzieło odbudowy naszego kościoła. Swoją wdzięczność wyrażam także wszystkim innym osobom, które wspomagają nas finansowo. Bez Waszej ofiarności nie bylibyśmy w stanie odbudować naszej świątyni.

Po wykonaniu tych najpilniejszych i najbardziej kosztownych prac będzie nas czekało jeszcze wiele wydatków związanych z zakupem zniszczonego wyposażenia kościoła, jak choćby konfesjonałów, ekranów, żyrandoli, ławek itp., których koszt teraz ciężko oszacować.

Wszelkie prowadzone prace, ich pomyślny przebieg i bezpieczeństwo w czasie ich prowadzenia polecam Waszej modlitwie. Dziękuję także za wszelkie gesty życzliwości i wsparcia, które jako parafia otrzymujemy.

ks. Andrzej Mróz
proboszcz parafii
pw. św. Floriana w Sosnowcu


WESPRZYJ PRZELEWEM
ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA
ŚW. FLORIANA W SOSNOWCU

Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Floriana Męczennika

ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2
41-219 Sosnowiec

Numer konta:
30 1020 2498 0000 8802 0018 8060

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.