Sosnowiec: relikwie św. Rity w parafii św. Barbary

Data dodania: 2023.09.25

W niedzielę 24 września bp Grzegorz Kaszak przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu, połączonej z prowadzeniem do świątyni relikwii św. Rity z Casci.

W homilii sosnowiecki ordynariusz przypomniał sylwetkę Świętej, która żyła na przełomie XIV i XV wieku. Św. Rita była zakonnicą i stygmatyczką – nosiła ranę w miejscu kolca, który wbił się w głowę Chrystusa podczas ukoronowania koroną z ciernia. Biskup przypomniał także wydarzenie, które rozegrało się pod koniec jej życia, kiedy w czasie zimy zapragnęła, aby przyniesiono jej z ogrodu różę. Wydarzył się wtedy cud i pośród śniegu rzeczywiście odnaleziono zakwitłą różę.

Bp Kaszak przypomniał wiernym, że zarówno za życia, jak i po śmierci św. Rity działo się za jej przyczyną wiele cudów. Dziś jest uznawana za szczególną orędowniczkę w sprawach trudnych i beznadziejnych. Biskup zachęcił zebranych, aby modlili się o potrzebne dla nich łaski za wstawiennictwem św. Rity, której relikwie w kościele św. Barbary będą w szczególny sposób przypominać o jej obecności.

Podczas liturgii bp Kaszak poświęcił także nowy ołtarz boczny, poświęcony Bożemu Miłosierdziu. W centralnej części znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie”. Po bokach zostały umiejscowione wizerunki św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej. W dolnej części ołtarza przewidziano specjalne miejsce na zabezpieczenie relikwii posiadanych przez parafię św. Barbary.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele wspólnoty parafialnej złożyli swojemu proboszczowi - ks. Gerardowi Małodobremu - życzenia imieninowe.

ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.