Sosnowiec: Spotkanie animatorów Grup św. o. Pio

Data dodania: 2022.03.01

W niedzielę 27 lutego, w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu Zagórzu odbyło się „Pierwsze diecezjalne spotkanie informacyjno - formacyjne dla animatorów Grup Modlitwy św. Ojca Pio z diecezji sosnowieckiej”.

Inicjatorem tego spotkania był ks. Dariusz Karoń – Pierwszy Diecezjalny Koordynator Grup Modlitwy św. Ojca Pio, mianowany na to stanowisko przez bp. Grzegorza Kaszaka dekretem z dnia 25 sierpnia 2021 roku.

Celem spotkania było stworzenie możliwości wzajemnego poznania się osób animujących działalność grup w poszczególnych parafiach oraz wymiana doświadczeń poprzez prezentacje form pracy duchowej, charytatywnej i osobiste doświadczenia łask otrzymywanych przez pośrednictwo św. Ojca Pio.

W diecezji sosnowieckiej aktualnie działa dziewięć Grup Modlitwy św. Ojca Pio. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele siedmiu parafii: Nawiedzenia NMP w Będzinie, NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie – Osiedlu Stałym, MB Różańcowej w Sosnowcu Klimontowie, św. Brata Alberta w Sosnowcu, św. Maksymiliana w Olkuszu, NMP Nieustającej Pomocy w Kluczach oraz MB Fatimskiej  w Sosnowcu Zagórzu.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11 Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej celebrowaną przez ks. kan. Stanisława Łypa proboszcza parafii, który na wstępie przywitał przybyłych gości. W liturgię Słowa czynnie zaangażowały się członkinie parafialnej Grupy Modlitwy. Mszę św. zakończyła pieśń do Ojca Pio, w treści której są między innymi słowa określające charyzmat Grup Modlitwy św. Ojca Pio:

„Nasza grupa prosi Ciebie, byś pogłębił miłość w nas,
Byśmy mogli wspierać bliźnich, którzy potrzebują nas.
Chcemy radość nieść i pokój i nadzieją chcemy być.
  Dla tych, którzy nie potrafią z Bogiem żyć”.

Część informacyjno – formacyjna spotkania przebiegała w salce katechetycznej na plebanii. Gospodarzem był ks. Dariusz Karoń wraz z zarządem parafialnej Grupy Modlitwy, której jest zarazem asystentem duchowym.

Na wstępie ks. Dariusz przypomniał, jak wielkim czcicielem Matki Bożej Fatimskiej był św. Ojciec Pio i jak wielkiego wsparcia doświadczał w codziennych cierpieniach ten - ukrzyżowany bez krzyża – święty stygmatyk.

Przypomniał fakt z życia Ojca Pio, jak Matka Boża Fatimska uzdrowiła go z ciężkiej choroby. Miało to miejsce 6 sierpnia 1959 roku podczas krótkiego, nieplanowanego nawiedzenia „wędrującej” Figury Matki Bożej Fatimskiej Domu Ulgi w Cierpieniu oraz klasztoru w San Giovanni Rotondo. Ojciec Pio był w tym czasie bardzo poważnie chory. Z trudem zszedł do zakrystii kościoła by móc pomodlić się i ucałować statuę Madonny z Fatimy. Podczas gdy helikopter wiozący figurę Matki Bożej startował do dalszej drogi, Ojciec Pio podprowadzony przez współbraci do okna balkonu, zapłakał i powiedział: „Najświętsza Panno, moja Mamusiu, zachorowałem, gdy przybyłaś do Włoch, teraz, kiedy odjeżdżasz, nic mi nie powiesz...”? i pomachał chusteczką. Helikopter oddalał się już od San Giovanni Rotondo, kiedy drugi pilot niespodziewanie poprosił, by zawrócić i wykonać jeszcze trzy okrążenia nad klasztorem jako znak pozdrowienia dla Ojca Pio. Właśnie w tym momencie, jak przekazują świadkowie, Ojciec Pio poczuł dreszcz na całym ciele i wykrzyknął do współbraci: „Zostałem uzdrowiony...!”. W istocie było to uzdrowienie, potwierdzone później przez lekarzy jako trudne do wyjaśnienia przez medycynę.

Ojciec Pio miał też swoje osobiste, pełne czułości zwroty, którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”, „Kochanej Matki”, „Madonny”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”. Swoim duchowym dzieciom zawsze mówił, a dwa dni przed śmiercią jeszcze raz powtórzył: „Kochajcie Maryję i starajcie się, by Ją kochano. Odmawiajcie zawsze Jej Różaniec i czyńcie dobro. Dzięki tej modlitwie szatan spudłuje swe ataki i będzie pokonany, i to zawsze. Jest to modlitwa do Tej, która odnosi triumf nad wszystkim i nad wszystkimi”.

Te słowa Ojca Pio są szczególnie ważne dla każdego, nie tylko dla członków Grup Modlitwy Ojca Pio zwłaszcza w obecnym czasie walki duchowej między dobrem i złem, w czasie rozpoczętej wojny na Ukrainie, która zagraża Polsce, całej Europie a nawet światu - powiedział na zakończenie ks. Dariusz.

Następnie animatorka Teresa Duszyc podkreśliła jak ważnym stał się fakt powołania w naszej diecezji koordynatora Grup Modlitwy Ojca Pio i wyraziła radość z tak licznej obecności przedstawicieli tych grup. Dla uświadomienia jak wielką i różnorodną rodzinę stanowią duchowe dzieci św. Ojca Pio podała informację, że na całym świecie działa 2949 GMOP zarejestrowanych w Centrum Grup Modlitwy Ojca Pio w San Giovanni Rotondo oraz być może podobna ilość GMOP lokalnych, nie zarejestrowanych we włoskim Centrum.

W Polsce wg rejestru Krajowego Duszpasterza Grup Modlitwy Ojca Pio, o. Romana Ruska OFMCap  istnieje 401 grup ogółem, w tym 199 grup zarejestrowanych w San Giovanni Rotondo. W naszej diecezji zarejestrowane są tylko dwie grupy z odnotowanych ogółem dziewięciu.    Stąd oczywistą staje się potrzeba wzajemnej współpracy w tym zakresie. W związku z tym zostały wręczone przedstawicielom grup materiały pomocowe, zawierające także obowiązujący druk „Zgłoszenia nowej Grupy Modlitwy” w San Giovanni Rotondo.

Na zakończenie animatorka poinformowała, że w numerze 1(133) styczeń/luty 2022 „Głosu Ojca Pio” - w specjalnym dodatku dla Grup Modlitwy Ojca Pio - zamieszczony został artykuł zatytułowany „Grupy Modlitwy diecezji sosnowieckiej mają koordynatora”, zachęcając równocześnie do lektury tego podstawowego czasopisma formacyjnego.

Dzięki uprzejmości Redakcji Wydawnictwa Serafin, które nieodpłatnie przekazało organizatorom spotkania 20 egz. tego numeru „Głosu Ojca Pio”,  wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali go w prezencie.

Zasadniczą częścią spotkania były prezentacje grup, które ukazały bogactwo duchowe tych grup, różnorodność form pracy, niezwykłe doświadczenia obecności i działania św. Ojca Pio w życiu wielu osób. W wypowiedziach przewijała się również radość z bycia razem. Z każdej wypowiedzi wynikało, że podstawową formą modlitwy i formacji jest comiesięczna Msza św. i nabożeństwo ku czci św. Ojca Pio z udziałem Jego relikwii i zanoszenie próśb i podziękowań do Miłosiernego Boga za wstawiennictwem tego świętego Stygmatyka.

W kilku grupach odbywają się również dodatkowe spotkania formacyjne polegające między innymi na: włączaniu się w brewiarzową modlitwę Kościoła, rozważaniu fragmentów Pisma Świętego i dzieleniu się Słowem Bożym oraz pogłębianiu duchowości św. Ojca Pio poprzez poznawanie jego życiorysu, jego tekstów, oraz katechez zamieszczanych w „Głosie Ojca Pio”. Warto podkreślić, że najdłuższym „stażem z Ojcem Pio”  -  od 11. grudnia 1981 roku - może pochwalić się Grupa Modlitwy z parafii Nawiedzenia NMP w Będzinie. Wyjątkowe świadectwo działalności charytatywnej przedstawiła Maria Mokańska, animatorka GMOP z parafii MB Różańcowej w Sosnowcu Klimontowie obejmującej m. in. własnoręczne, grupowe  przygotowywanie i wydawanie przez ponad 12. lat cotygodniowych obiadów „czwartkowych” dla ok. 25 osób bezdomnych – początkowo na dworcu kolejowym Sosnowiec Główny, a następnie w Ogrzewalni dla bezdomnych w Sosnowcu-Środuli.

Na spotkaniu zrodziła się również chęć wzajemnego spotykania się w parafiach. Uwieńczeniem tej części spotkania był wspólny obiad.

Pierwsze  diecezjalne spotkanie animatorów Grup Modlitwy św. Ojca Pio z diecezji sosnowieckiej  zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Adoracji przy Sanktuarium M. B. Fatimskiej i modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego prowadzona przez ks. Dariusza Karonia w intencji zaprzestania działań wojennych na Ukrainie oraz o  zachowanie pokoju w Polsce i na świecie, a także w intencji dziękczynnej za dar spotkania i z prośbą o dalszy rozwój Grup Modlitwy Ojca Pio w diecezji sosnowieckiej.

Teresa Duszyc
animatorka GMOP
przy parafii M. B. Fatimskiej
w Sosnowcu Zagórzu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.