Sosnowiec: Trwa odbudowa kościoła św. Floriana

Data dodania: 2023.12.02

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych prace przy odbudowie dachu kościoła św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu idą pełną parą.

Dach będzie wykonany z płyt warstwowych. Każda z płyt składa się z dwóch warstw blachy, między którymi będzie wypełnienie z 25 cm warstwy izolacji z niepalnej wełny mineralnej. Zapewnia to doskonałą izolację termiczną obiektu w przyszłości.

Zdjęcie ilustrujące wybraną technologię wykonania dachu

Płyty opierać się będą na konstrukcji drewnianej, która obecnie jest montowana na bryle kościoła. Krokwie powstały na specjalne zamówienie i zostały wykonane z drewna klejonego. Technologia produkcji głównych elementów dachu w tej technologii trwa 10 tygodni.

Konstrukcja nośna, na której zostaną zamontowane płyty.

Głównym wykonawcą robót jest firma Comostal Sp. z o.o. z Sosnowca. Autorem projektu i drewnianej konstrukcji jest firma Budrew z Krakowa, która posiada duże doświadczenie budowie tego rodzaju poszyć.

W szczycie dachu zostanie umieszczony również specjalny świetlik, którego wykonaniem zajmie się firma Al-Due z Rybnika.

Poziom zaawansowania prac przy montażu konstrukcji nośnej ocenia się na ok. 90% (stan na 2 grudnia br.).

Ks. Andrzej Mróz – proboszcz parafii pw. św. Floriana – wyraża ogromną wdzięczność wszystkim ludziom dobrej woli za dotychczasowe wsparcie odbudowy spalonej świątyni.

Potrzeby jednak wciąż są duże, dlatego zachęcamy i prosimy o dalsze wsparcie, które można przekazywać na konto parafii.

Parafia pw. św. Floriana w Sosnowcu:
Bank PKO BP SA 30 1020 2498 0000 8802 0018 8060

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech