Sosnowiec: zaproszenie na procesję na Klimontowie

Data dodania: 2024.04.12

W sobotę 13 kwietnia o godz. 15.00 odbędzie się procesja błagalno-pokutna. Wyjście z kościoła Chrystusa Króla i przejście do kaplicy Matki Bożej w Parku im. Wandy Malczewskiej.

W Klimontowie, który obecnie jest częścią Sosnowca, przez część swojego życia mieszkała sługa Boża Wanda Malczewska. Jednym z jej duchowych wychowanków był ks. Grzegorz Augustynik, pierwszy jej biograf, budowniczy bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Wanda Malczewska była krewną Jacka Siemieńskiego i przez pewien czas zamieszkiwała w jego majątku. Mieszkańcy Klimontowa nazwali ją „świętą panią”, ponieważ wspierała biednych, zakładała szpitale polowe i jak tylko mogła pomagała powstańcom w czasie Powstania Styczniowego. Z jej inicjatywy w klimontowskiej kaplicy zaczęto odprawiać nabożeństwa majowe, które później stały się popularne w całej Polsce. Obecnie w Klimontowie znajduje się park jej imienia.

Wanda Malczewska  również doświadczała przepowiedni od Najświętszej Marii Panny.

Aneta Ciężarek