Środa Popielcowa w Katedrze

Data dodania: 2024.02.14

- Bardzo was zachęcam do wielkopostnego działania - powiedział abp Adrian Galbas w Środę Popielcową podczas Mszy Świętej z obrzędem posypania głów popiołem, sprawowanej w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

Eucharystię koncelebrował proboszcz Katedry – ks. Jan Gaik. We wprowadzeniu do liturgii przypomniał o geście solidarności z walczącą Ukrainą, do którego zaprosił wszystkich wiernych przewodniczący KEP – abp Stanisław Gądecki.

- Gromadzimy się w sosnowieckiej Katedrze, aby we wspólnej modlitwie rozpocząć czas pokuty i nawrócenia. W sposób szczególny chcemy wesprzeć wszystkich doświadczających tragedii wojny w Ukrainie. Ofiary, które złożymy dziś w całej Polsce do puszek, zostaną przeznaczone na wsparcie ofiar tej wojny. – przypomniał ks. Gaik.

Abp Adrian Galbas w swojej homilii zachęcał, aby od razu rozpocząć dobrze Wielki Post. Przestrzegał przed marazmem i odkładaniem decyzji życiowych „na potem”:

- Już Ojcowie Kościoła mówili o acedii, czyli o chorobie duszy objawiającej się niezdolnością do jakiegokolwiek działania. Ta choroba dzisiaj to prawdziwa epidemia. Jej ofiarami są duchowni i świeccy, młodzi i starsi, bogaci i mniej. Pacjent za pacjentem. Człowiek robi postanowienia, ma wielkie zamiary, układa plany duchowego rozwoju, ale nie działa. Nie działając, nabiera jeszcze większego rozżalenia, smutku, a nawet wstrętu do siebie. Zbiera się w sobie. Robi kolejne postanowienia, ma większe zamiary, układa nowe plany duchowego rozwoju, ale nie działa. I tak w kółko. – zauważył abp Galbas.

Kaznodzieja podkreślił, że konieczne jest postawienie sobie szeregu pytań, które pomagają w wyznaczeniu sobie obszarów do pracy nad sobą:

- Dzisiaj więc, a nie w Niedzielę Palmową trzeba pomyśleć: co chcę w tym Wielkim Poście ze sobą zrobić, co chcę zrobić ze swoim życiem? Z jakimś fragmentem swojego życia? Co chcę zrobić ze swoimi relacjami, albo z jakąś jedną relacją, z odniesieniami, albo z jakimś jednym odniesieniem, co chcę zrobić z jakimś kawałkiem swojej przyszłości, albo przeszłości? Co chcę zrobić ze swoimi marzeniami i wspomnieniami? Co chcę zrobić? – pytał w homilii administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

Kościół zachęca wiernych, aby w okresie Wielkiego Postu podejmowali tradycyjne praktyki pobożnościowe: modlitwę, post i jałmużnę.

- Najpierw modlitwa. Oby w Wielkim Poście było jej więcej. – podkreślił abp Galbas. - Kościół daje nam tyle okazji do wspólnej modlitwy. Piękne nabożeństwa Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej, pasyjnych rozważań. Oby jednak więcej było także modlitwy osobistej, częstszej adoracji, medytacji, częstszej obecności na mszy św. w tygodniu, częściej przyjmowanej komunii św. To nam bardzo pomoże. Rozświetli nasze życie, umocni je, przyniesie dużo pokoju i nadziei. – zapewniał kaznodzieja.

Odnosząc się do praktykowania jałmużny Arcybiskup zwrócił uwagę, że może ona przybierać wiele różnych form, także tych nie związanych z pieniędzmi.

- Jałmużna często nam się kojarzy jedynie z materialnym wsparciem drugiego. To też jest ważne. Już dziś mamy okazję do chrześcijańskiego wsparcia naszych bliźnich w Ukrainie. Ale jałmużna to nie tylko pieniądze. Jest nią każdy dar, bezinteresownie i z radością ofiarowany drugiemu. Rozejrzyj się człowieku, czy jest człowiek obok; ktoś, kogo warto odwiedzić, do kogo warto napisać, zatelefonować, komu warto dać trochę twojej obecności, z kim dobrze trochę pobyć. Czasem tylko i po prostu: przyjść, wypić herbatę i pobyć. Puste mieszkanie dużo trudniej wytrzymać niż pusty portfel. Brak drugiego dużo trudniej znieść, niż brak pieniądza. – podkreślił abp Galbas.

Zgodnie z tradycją Kościoła okres Wielkiego Postu rozciąga się na czterdzieści dni. Liczba ta stanowi odwołanie do czasu, jaki Chrystus spędził na pustyni, gdzie pościł, modlił się i był kuszony przez szatana.

Wielki Post składa się z dwóch części. Pierwszy okres trwa od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej. W tym czasie teksty liturgii mszalnych oraz śpiewanych w kościele pieśni koncentrują się na zagadnieniach grzechu, pokuty, stawania w prawdzie i nawrócenia.

Od Niedzieli Palmowej aż do Wielkiego Czwartku trwa druga część Wielkiego Postu, poświęcona szczególnemu rozważaniu Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa.

W kulturze polskiej przez cały okres postu chętnie uczestniczono w Drogach Krzyżowych, a od XVIII wieku także w nabożeństwie Gorzkich Żali, które występuje jedynie w naszym kraju. W ten sposób pasyjność Wielkiego Postu stała się w Polsce wątkiem dominującym tego okresu liturgicznego.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.