Sułoszowa: dożynki gminno-parafialne
Ks. bp Grzegorz Kaszak w niedzielę 28 sierpnia przewodniczył dziękczynnej Mszy Świętej w czasie dożynek gminno-parafialnych w Sułoszowej. Biskup modlił się w intencji wszystkich rolników, sadowników, działkowców, pszczelarzy i hodowców.
Obecni byli m.in. Marek Pęk, wicemarszałek Senatu, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego, Wojciech Pałka, starosta powiatu ziemskiego krakowskiego, Stanisław Gorajczyk, wójt gminy Sułoszowa oraz ks. Roman Patyk, proboszcz parafii w Zadrożu i ks. Mariusz Górszczyk, proboszcz parafii w Sąspowie. Obecny był także ks. Leszek Kołczyk, proboszcz sułoszwskiej parafii oraz diecezjalny duszpasterz rolników.
Celebracja miała miejsce w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- Kiedyś o trąbach powietrznych w naszym kraju nie słyszano, a one w ostatnich czasach się pojawiły. Siła powietrza, która potrafi zabić człowieka. W mgnieniu oka może zniszczyć to, co człowiek przez całe życie nagromadził. Przychodzą także gradobicia i burze. A cóż powiedzieć o piorunach i o innych kataklizmach? - pytał się bp Kaszak.
Jak podkreślił biskup, Jezus wskazał przez św. siostrę Faustynę drogę ratunku. Dodał, że Bóg przemawia także poprzez burze i pioruny oraz potrzeba z tego wyciągać wnioski. Odwołał się również do opisu stworzenia świata z pierwszych stron Pisma Świętego oraz umieszczenia człowieka w ogrodzie Eden.
- Naukowcy pytają się „Skąd ten ogród?” Tam człowiek żył na pustyni. Zieleń i owoce to było miejsce, gdzie człowiek mógł żyć beztrosko i rozwijać się. Pan Bóg używa tych obrazów, byśmy lepiej zrozumieli o co mu chodzi. Już na pierwszych stronach Pisma Świętego mówi Pan Bóg „To ja ten świat stworzyłem. Nie ty. Ty go dostałeś w darze. Staraj się tak żyć, abyś go nie zniszczył.
Bp Grzegorz podkreślił również, że człowiek w tym ogrodzie był szczęśliwy, a praca nie przynosiła trudu. Dodał, iż zły duch nie nakłania do zniszczenia świata, ale - nie wprost - zachęcił do buntu przeciw Bogu. Sosnowiecki ordynariusz zaznaczył - gdy człowiek buntuje się przeciwko Bogu - znajduje to odzwierciedlenie w zjawiskach przyrody.
Po Mszy nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na boisko przy sułoszowskim przedszkolu.
- W szczególny sposób dziękujemy dzisiaj Panu Bogu za to, że udało się nam zebrać tegoroczne plony oraz za uchronienie od kataklizmów. Wiemy, że ten rok jest trudny z powodu powszechnie panującej suszy i wysokich cen do produkcji rolnej. Dziękujemy rolnikom, że robią wszystko, aby plony zebrać, dziękujemy za ich trud i poświęcenie - mówił Stanisław Gorajczyk, wójt gminy Sułoszowa, który życzył rolnikom cen płodów rolnych na satysfakcjonującym poziomie.
Na boisku odbyło się oficjalne otwarcie uroczystości dożynkowych oraz wręczenie chlebów. Znalazł się również czas na ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy.
Od rana trwał również turniej piłki nożnej młodzików w ramach 5 edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego. Następnie miała miejce zabawa taneczna, pokaz sztucznych ogni oraz koncert Filharmoni Futura z udziałem uczestników programów „Voice of Poland”, „The Four” i „Jaka to melodia”. Lot balonem ponad Sułoszową został odwołany z powodów pogodowych.
tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz