Światowe Dni Młodzieży - relacja z III etapu

Data dodania: 2023.08.06

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie rozpoczęła Msza otwarcia, która odbyła się w parku Edwarda VII. Przewodniczącym pięknej liturgii był Patriarcha Lizbony. Spotkali się wszyscy, aby wspólnie w pełni rozpocząć nasz wspólny cel podróży - ŚDM. Wygłaszane katechezy przygotowywały nas na spotkanie z Ojcem Świętym.

Pierwsza katecheza pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka dotyczyła roli Maryi jako naszej Matki w życiu Kościoła. Po katechezie mieliśmy czas na  intensywne zwiedzanie Lizbony.

Wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej wszystkich polskich grup na stadionie pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. W homilii kard. Grzegorza Rysia padły między innymi takie słowa: myśląc o sobie i swojej modlitwie spodziewasz się perły, a widzisz siano. Ale my i nasze życie nie jest sianem, gdyż jak podkreślił kardynał Ryś, Jezus jest tym, który pierwszy zapłacił za wszystko Swoją Krwią, gdyż widzi w człowieku skarb i perłę.

Następnego dnia drugą naszą katechezę zaczęliśmy w kościele Matki Bożej Poczęcia pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia. Poruszył On temat przyjaźni społecznej opierając się na encyklice Papież Franciszka "Fratelli Tutti". Po Eucharystii, chcieliśmy jak najwiecej zwiedzić, dlatego udaliśmy się na Stare Miasto. Mogliśmy skorzystać także z promieni słonecznych nad oceanem.

W piątek mogliśmy skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Bp Maciej Małyga w swojej katechezie wprowadził nas w tajemnicę przebaczającego Ojca. Wieczorem w czasie artystycznej i głębokiej drogi krzyżowej, niektórzy z nas mogli już zobaczyć Ojca Świetego z bliskiej odlegości. Dzień zakończyliśmy na koncercie zorganizowanym przez Strefę Chwały na polsko-lizbońskim stadionie.

Trzeba dodać, że naszym dobrym zwyczajem była wspólna modlitwa poranna. Codziennie gromadziliśmy się w koło i z błogosławieństwem naszych kapłanów zaczynaliśmy dzień! 

Aby wiele zwiedzić i móc uczestniczyć w punktach programu przemieszczaliśmy się metrem, co nie zawsze było możliwe z powodu już ogromnej ilości pielgrzymów.

Trzy dni katechez przygotowywały nas do centralnego spotkania z Ojcem Świętym. 

tekst: Tatiana Kornobis

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.