Wolbrom: odnowiono zabytkowy ornat
Parafia św. Katarzyny w Wolbromiu podjęła się konserwacji zabytkowego ornatu. Ornat składa się z kilku rodzajów tkanin, z których najcenniejsze są: XV-wieczna późnogotycka preteksta kolumnowa w tylnej części ornatu oraz XVII-wieczna jedwabna tkanina z boków ornatu. Haft figuralny z kolumny przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem oraz św. Katarzynę i św. Barbarę. Tkanina z boków ornatu pochodzi najprawdopodobniej z Francji i wykonana została w stylistyce kompozycji tureckich z motywami roślinnymi.
W przeszłości ornat poddawany był kilkakrotnie naprawom, które doprowadziły do utraty jego wartości artystycznych. Dzięki pozyskanym w 2015 roku środkom finansowym z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego, w Pracowni Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przeprowadzono pełną konserwację obiektu, która przywróciła zabytkowi dawny blask.
Na terenie diecezji sosnowieckiej znajduje się wiele zabytkowych kościołów, które posiadają cenne wyposażenie z poprzednich wieków. Warto zwrócić uwagę na przedmioty, które przestały być używane do kultu, m.in. dawne szaty, naczynia i księgi liturgiczne, obrazy oraz inne elementy wyposażenia. Są to świadectwa dawnych czasów i elementy dziedzictwa kulturowego, które należy chronić.
Więcej szczegółów na temat renowacji ornatu znajduje się na tronie internetowej wolbromskiej parafii: www.parafiawolbrom.pl/z-zycia-parafii/konserwacja-ornatu