Wynagradzająca Droga Krzyżowa w Katedrze
Pierwszy piątek tegorocznego Wielkiego Postu - 3 marca - obchodzony jest we wszystkich polskich diecezjach jako Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Okazją do przebłagania za grzechy są nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Katedrach. W sosnowieckiej bazylice katedralnej nabożeństwu wynagradzającemu przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.
"Panie Jezu Chryste, naszą Drogę Krzyżową odprawiamy także jako wynagrodzenie za grzechy ludzi Kościoła: za niewierności, zdrady i zgorszenia, którymi raniliśmy Twoje Boskie serce. Szczególnie chcemy błagać Cię o przebaczenie za najcięższe grzechy: wykorzystywanie seksualne dzieci przez niektórych z naszych współbraci i współsióstr. Kontemplując Twoją mękę poznamy lepiej bezgraniczne cierpienie, ból i rozpacz ofiar wykorzystania. Piętno poniżenia i rozpaczy, którym naznaczył ich dzieciństwo i młodość grzech wykorzystania, zatruwają ich całe życie dorosłe. Krocząc śladami Twojego krzyża, chcemy dzielić ich cierpienie i upokorzenie" - to fragment rozważaniach, które dla polskich diecezji przygotował na ten dzień znany jezuita i rekolekcjonista ks. Józef Augustyn, współpracujący z kościelnym Centrum Ochrony Dzieci przy Ignatianum w Krakowie.
Decyzja o organizacji w całej Polsce Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne zapadła na ubiegłorocznym, jesiennym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski - w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, jaki w tej sprawie skierował on do krajowych konferencji biskupich 30 czerwca 2015 r.
Po nabożeństwie Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. W krótkiej homilii zachęcał do kontemplowania cierpień Zbawiciela - nie tylko tych fizycznych, ale także duchowych - zdrady, strachu, poczucia opuszczenia.