XI edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny rozpoczęta

Data dodania: 2023.03.25

Rozpoczęła się XI edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny. Mszy świętej inauguracyjnej, sprawowanej 25 marca w kaplicy Domu SZILO w Czeladzi, przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Pierwszy wykład w ramach nowej edycji DAR wygłosiła socjolog - prof. Ewa Budzyńska.

Eucharystię koncelebrował ks. Karol Nędza – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

We wspólnej modlitwie brała udział m.in. Renata Szopa - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w diecezji sosnowieckiej. Jest pomysłodawczynią i inicjatorką Diecezjalnej Akademii Rodziny.

W homilii bp Kaszak nawiązał do obchodzonego 25 marca Dnia Świętości Życia:

- Już na pierwszych stronach Biblii czytamy, że Bóg uczynił człowieka z prochu ziemi. A więc stworzył go z materii, z pierwiastków, które są dostępne w świecie. Jednakże tylko człowiek otrzymał od Boga „tchnienie życia”. Żadna z istot żyjących, nawet najbardziej rozwiniętych, tego tchnienia nie otrzymała. Bezpośrednim autorem życia ludzkiego jest sam Bóg. Dlatego On i tylko On jest właścicielem naszego życiaprzypomniał sosnowiecki ordynariusz.

Po Mszy Świętej uczestnicy Diecezjalnej Akademii Rodziny mogli wysłuchać wykładu pt. Rodzina tradycyjna wobec wyzwań współczesności. Prelekcję wygłosiła prof. Ewa Budzyńska, polska socjolog, doktor habilitowana nauk humanistycznych, była profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizująca się w socjologii rodziny oraz socjologii moralności.


od lewej: prof. E. Budzyńska, bp G. Kaszak, R. Szopa

Jak przyznaje Renata Szopa, inicjatywa Diecezjalnej Akademii Rodziny od samego początku znalazła wsparcie w osobie Biskupa oraz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu:

- Gdy w 2009 r. Ksiądz Biskup został ordynariuszem naszej diecezji, przedstawiliśmy mu nasz pomysł. Zaproponował, abyśmy przyszli ponownie za miesiąc, już z gotowymi tematami i zagadnieniami. Pomysłodawcą nazwy DARu jest z kolei ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii. Do roku 2020 odbyło się 10 edycji. Potem, w związku z pandemią, mieliśmy 3 lata przerwy. Dziś rozpoczynamy kolejne dziesięciolecie DARu w nowym miejscu, przyjaznym dla rodzin, z dyrektorem ks. Dawidem Kuczkiem, który wspiera rodziny i pracował z rodzinami w ramach diecezjalnego duszpasterstwa rodzin. Już po pierwszym spotkaniu w Domu SZILO w Czeladzi czujemy się tu jak u siebie – zapewnia prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w diecezji sosnowieckiej.

Diecezjalna Akademia Rodziny to cykl spotkań z wyjątkowymi ludźmi, naukowcami i specjalistami, poświęconych tematyce rodziny oraz jej współczesnych zagrożeniom i wyzwaniom.

- Spotkania adresowane są do wszystkich, którym bliska jest tematyka relacji w rodzinie oraz wartości życia. Każdorazowo, po pierwszej części wykładowej, jest możliwość spotkania z prelegentem i zadawania pytań. Poprzez DAR chcemy odpowiedzieć na kryzys współczesnej rodziny, a także ukazać piękno wartości, jaką jest małżeństwo i rodzina przeżywane we wspólnocie Kościoła i w zgodzie z Bogiem.podkreśla ks. Karol Nędza, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Sosnowcu.

Następne spotkanie w ramach XI edycji Diecezjalnej Akademii Rodziny odbędzie się 15 kwietnia br. w Domu SZILO w Czeladzi. Gościem specjalnym będzie ks. dr Witold Burda (Przemyśl), postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów.

Prelegent przedstawi wykład pt. Samarytanie z Markowej – piękno małżeństwa i rodziny. Kwietniowe spotkanie DARu wpisze się w ten sposób w diecezjalne przygotowania do beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej (archidiecezja przemyska).

Ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.