XIII Tydzień Biblijny (18-24 kwietnia)

Data dodania: 2021.04.17

W niedzielę 18 kwietnia rozpoczyna się w Polsce XIII Tydzień Biblijny. Inicjatywie, którą patronatem objęli Przewodniczący KEP i Premier RP, towarzyszy w tym roku hasło "Zgromadzeni na świętej wieczerzy".

Hasło tegorocznego Tygodnia Biblijnego koresponduje z mottem przeżywanego obecnie roku duszpasterskiego. To przypomnienie, że każda Msza święta jest spotkaniem z Bogiem, który zastawia dla człowieka dwa stoły: Słowa Bożego i Ciała Pańskiego.

Słuchanie podczas Liturgii tekstów zaczerpniętych z Pisma Świętego jest więc obcowaniem z samym Chrystusem, który podobnie jak uczniom z Emaus najpierw wyjaśnia Pisma, a następnie łamie dla nas Chleb.

Tydzień Biblijny to też okazja do zastanowienia się nad tym, jakie miejsce w naszym życiu zajmuje Pismo Święte. To pytanie szczególnie ważne dla księży, których zadaniem jest wzbudzanie w powierzonym sobie ludzie pragnienia czytania i rozważania Słowa Bożego. To ono powinno stać w centrum każdej homilii.

Najpierw jednak trzeba samemu karmić się Biblią, aby potem móc dzielić się tym, co pojęliśmy rozumem i sercem. Doskonale ujął to niezrównany kaznodzieja i Ojciec Kościoła - św. Augustyn:

„Podaję wam pokarm, dzięki któremu żyję sam. Na wasz stół stawiam pokarmy, którymi ja sam się sycę. Ja jestem sługą, a nie panem domu.” (Sermo 399, 4)

W czasie święceń diakonatu każdy wyświęcany przyjmuje syblicznie w swoje dłonie księgę Ewangeliarza. Słyszy wówczas z ust biskupa ważne napomnienie:

"Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać." (Obrzędy święceń biskupa, prezbiterów i diakonów, Katowice 1999, s. 71 -117 )

W Tygodniu Biblijnym zastanówmy się również w jakim stanie znajdują się liturgiczne księgi w naszych kościołach i kaplicach? Czy posługujemy się najnowszym wydaniem Lekcjonarza? Czy księgi są czyste i zadbane, traktowane z szacunkiem? Czy przechowuje się je we właściwym, a nie przypadkowym miejscu?

Czy szanujemy ambonę jako miejsce przeznaczone jedynie do proklamacji Słowa Bożego, a nie wygłaszania świeckich przemówień i komentarzy? Czy przynajmniej w największe święta wnosimy uroczyście księgę Ewangeliarza, dla podkreślenia świętości i wagi słów Dobrej Nowiny?

To tylko niektóre pytania, które jako duszpasterze powinniśmy sobie zadawać. Choć dotyczą w dużej mierze sfery zewnętrznej, to jednak właśnie często ona jest odbiciem tego, co wewnętrzne.

Tydzień Biblijny, inaugurowany tzw. Niedzielą Biblijną, obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2008 roku.

Uroczysta celebracja narodowego Czytania Pisma Świętego będzie miała miejsce podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach. Liturgia będzie transmitowana 18 kwietnia w TVP 1 o godz. 7.00. Ten sam rytuał czytania Biblii towarzyszyć będzie Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Także to wydarzenie będzie transmitowane w TVP 1 o godz. 11.00.

Ks. Przemysław Lech

 

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.