XXII Paraspartakiada Śląska i Zagłębia (zapowiedź)

Data dodania: 2022.11.19

24 listopada br. w Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum im. Zygmunta Cybulskiego w Dąbrowie Górniczej będzie miała miejsce XXII Paraspartakiada Śląska Zagłębia Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorem tego wydarzenia wraz z V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej,  Stowarzyszeniem Neron Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej jest Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej.

Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął bp Grzegorz Kaszak wraz z śląskim kuratorem oświaty - Urszulą Bauer oraz prezydentem Dąbrowy Górniczej - Marcinem Bazylakiem.

W sportowych zmaganiach weźmie udział 400 niepełnosprawnych zawodników z południowej Polski. Tradycyjnie zwycięska drużyna w klasyfikacji generalnej otrzyma Puchar Prezydenta RP - Andrzeja Dudy.

Korzenie Paraspartakiady sięgają roku 2000, kiedy to z inicjatywy ks. Pawła Kempińskiego został zorganizowany diecezjalny Jubileusz Dzieci. Na to spotkanie przybyły również osoby niepełnosprawne, które w tłumie uczestników nie zostały jednak zauważone. Organizatorzy postanowili więc w następnym roku zainicjować cykl imprez i spotkań dla młodzieży niepełnosprawnej i ich zdrowych rówieśników. Sztandarowym wydarzeniem tego zamierzenia jest właśnie Paraspartakiada, na którą serdecznie zapraszamy.

Sławomir Kozieł

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.