Za nami ćwierć wieku istnienia diecezji
"Dziś, po dwudziestu pięciu latach istnienia naszej diecezji, serdecznie dziękujemy naszemu wielkiemu świętemu za jego postanowienie, a Panu Bogu pragniemy okazać naszą wdzięczność, sprawując tę uroczystą Mszę św. dziękczynną w pięknej, cały czas odnawianej sosnowieckiej bazylice katedralnej. (…) Patrząc na dwadzieścia pięć lat istnienia Kościoła sosnowieckiego, możemy powiedzieć, że decyzja Jana Pawła II była odważna i jakże pożyteczna" – mówił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak 25 marca podczas jubileuszowej Eucharystii rozpoczynającej obchody 25-lecia diecezji sosnowieckiej. Wraz z nim Eucharystię odprawiali Księża Biskupi Piotr Skucha i Jerzy Maculewicz (pochodzący z Dąbrowy Górniczej administrator apostolski w Uzbekistanie) oraz liczni kapłani. Udział wzięli w niej m.in. wicepremier Piotr Gliński, lokalni parlamentarzyści i samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń i wierni ze wszystkich parafii. W czasie Mszy św. Biskup zapowiedział także, że diecezja w ramach programu "Rodzina Rodzinie" Caritas Polska weźmie w opiekę 25 rodzin w Syrii. O przebiegu uroczystości ze specjalnie wysłanego listu dowie się też papież Franciszek.
Na początku homilii Biskup przypomniał znaczenie uroczystości Zwiastowania Pańskiego i pełne zaufanie Maryi do Bożych planów. "Pan Bóg zaprosił Maryję do wzięcia udziału w wyzwoleniu człowieka od wszelkiego zła, które nie tylko go niszczy, ale odbiera mu szczęście, i to na ziemi, i to w wieczności. Niech Matka Boża będzie dla nas wzorem, jak postępować w życiu, bo ileż to dobra spływa na ziemię, kiedy człowiek wierzy i bezgranicznie ufa Bogu. Jest Mu posłuszny, nawet jeśli nie rozumie Jego żądań, Jego woli. Oto droga prowadząca do zwycięstwa dobra nad złem" – powiedział Biskup.
Przypominając powstanie w 1992 roku 13 nowych diecezji, w tym diecezji sosnowieckiej, podkreślił, że wolą Jana Pawła II było, by "Kościół w Polsce stał się jeszcze bardziej efektywny i sprawniejszy w wypełnianiu swojej misji, aby wierni mieli łatwiejszy dostęp do Pana Boga". Wspominając pierwszego ordynariusza sosnowieckiego, śp. bpa Adama Śmigielskiego i dziękując jemu oraz innym zmarłym i żyjącym kapłanom i wiernym świeckim Biskup modlił się "Wejrzyj, o Panie, na ich ofiary i trudy, przebacz zło popełnione z ludzkiej słabości i spraw, drogi Zbawicielu, aby jak najrychlej osiągnęli pokój wieczny. Żyjącym – pracującym na rzecz naszej diecezji, daj siły i zdrowie, łaskę mądrości i roztropności i błogosław im każdego dnia".
"W czasie istnienia diecezji sosnowieckiej wybudowano sześćdziesiąt dwa kościoły parafialne, oprócz tego dwa są jeszcze w budowie, oznacza to, że 40 % wszystkich świątyń w naszej diecezji to kościoły nowe. Spośród naszych księży pięćdziesięciu dziewięciu zasługuje na zaszczytne miano budowniczych kościołów. To dzięki nim i rzeszy świeckich osób, które te budowy wspierały modlitwą, pracą rąk własnych i ofiarami pieniężnymi, możemy chwalić Pana w nowych świątyniach. W Będzinie wybudowano Dom św. Józefa, w którym mieści się m.in. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy prowadzony przez naszą Caritas. A ileż w tym czasie wykonano remontów kościołów i budynków parafialnych. (…) Ponieważ wiele naszych świątyń to obiekty zabytkowe, więc tym sposobem ratujemy nasze dziedzictwo narodowe" – wyliczał Biskup.
"Kościół sosnowiecki od samego początku swego istnienia stanął na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o opiekę duszpasterską i pomoc człowiekowi, szczególnie temu, któremu drogi życiowe się pogmatwały i skomplikowały, który potrzebuje wsparcia moralnego, duchowego i materialnego" – przypomniał wspominając m.in. Wspólnotę dla bezdomnych "Betlejem" z Jaworzna, Centrum Służby Rodzinie z prężnie działającym ośrodkiem adopcyjnym (tylko w 2016 r. siedemdziesięcioro dzieci znalazło dzięki niemu nowe rodziny), oraz placówki Caritas: Diecezjalny Dom Matki i Dziecka (do tej pory pomógł czternastu matkom i siedemnaściorgu dzieciom), Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (pomagający co roku 60 osobom), schroniska dla kilkudziesięciu bezdomnych i stołówki dla ubogich (kuchnia w Olkuszu rocznie wydaje około czterdziestu czterech tysięcy ciepłych posiłków). "To tylko niektóre przykłady, o innych będziemy mówić w czasie trwania roku jubileuszowego naszej diecezji, który dziś uroczyście rozpoczynamy" – zaznaczył Biskup.
Zwrócił też uwagę, że ćwierćwiecze Kościoła sosnowieckiego zbiega się Rokiem św. Brata Alberta – głównego patrona naszej diecezji. "Spróbujmy na nowo odkryć tę przepiękną postać wspaniałego człowieka, wielkiego patrioty, wspomożyciela ubogich. Mimo, że życie go nie oszczędzało, że doświadczał w nim wielu problemów i zmartwień, to zawsze z niebezpieczeństw wychodził zwycięsko A działo się tak, dlatego że ufał Maryi, że darzył Ją szczególnym nabożeństwem" – mówił bp Kaszak dodając, że w roku srebrnego jubileuszu diecezji i 100-lecia objawień fatimskich "my także pragniemy darzyć Matkę Bożą szczególnym nabożeństwem".
"Orędzie Matki Bożej to wezwanie do pokuty i nawrócenia, zachęta do wynagradzania za grzechy nasze i całego świata. Także my, Polacy, musimy mocno wziąć sobie do serca to przesłanie Maryi, jeśli chcemy ocalić siebie, bo potrafimy być niewdzięczni Bogu, wystarczy chociażby wspomnieć haniebny spektakl "Klątwa" – mówił Biskup i modlił się "Boże, uchowaj od tego, co niektórzy nazywają sztuką, a co obraża uczucia religijne i godzi w dobre imię naszego wielkiego patrioty, jakim był zasłużony dla narodu polskiego św. Jan Paweł II".
"Już za chwilę poświęcę figury Matki Bożej Fatimskiej. Przyjmijcie, proszę, naszą ukochaną Matkę pod postacią tej figury do naszych domów, rodzin. Podejmijmy Ją jak najgodniej, oddając Jej cześć i uwielbienie. Niech broni nas i nasze rodziny od niebezpieczeństw i obdarza radością i pokojem" – zakończył Biskup.
Poświęcone figury Matki Bożej zostaną w niedzielę wprowadzone do kościołów parafialnych i rozpoczną peregrynację po rodzinach.
Wyjątkowo podniosła była oprawa muzyczna sobotniej Eucharystii – Msza koronacyjna C-dur W.A. Mozarta w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody oraz Chóru Instytutu Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach z solistami: Kamilą Nowak (sopran), Katarzyną Ćwiek (mezzosopran), Kamilem Bieniem (tenor) i Tomaszem Theilem (bas).
W katedrze odczytano także list gratulacyjny Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Głos zabrał też premier Gliński. Po Eucharystii biskupi i kapłani modlili się przy grobie śp. Księdza Biskupa Adama Śmigielskiego.
W duchu jubileuszu przeżywane są w tym roku wszystkie diecezjalne wydarzenia i pielgrzymki. Jednym z najważniejszych punktów obchodów będą uroczystości na Placu Papieskim, podczas których diecezja świętować będzie wraz z miastem Sosnowiec, wspominającym 115. rocznicę nadania praw miejskich. Po Mszy św., odprawianej przez biskupa sosnowieckiego, rozpocznie się koncert Piotra Rubika "Santo Subito".
Szczególny charakter będzie miała Eucharystia odprawiana 30 września w kościele na osiedlu Syberka w Będzinie, będąca dziękczynieniem za wielkie dzieło budowy 62 kościołów, które powstały przez minione 25 lat. Przygotowane zostanie także specjalne wydawnictwo gromadzące wspomnienia ich budowniczych.
Ważnym wydarzeniem będzie także Spotkanie Młodych Diecezji Sosnowieckiej – "Kampus JPII na bis" w Jerzmanowicach w dniach 23-25 czerwca. O jubileuszu dowiedzą się także uczniowie podczas lekcji religii na wszystkich poziomach edukacji, a także w ramach specjalnie przygotowanych konkursów. Nie zabraknie też inicjatyw kulturalnych w tym jubileuszowych koncertów w każdym z dekanatów.
ŻYCZENIA I LISTY GRATULACYJNE: