Za nami II część kursu na ceremoniarza

Data dodania: 2023.03.21

18 marca w Domu Katolickim i Bazylice Katedralnej w Sosnowcu odbyła się II część kursu na ceremoniarza. Już po raz drugi, lektorzy pragnący zostać ceremoniarzami, zjechali się z różnych stron Diecezji Sosnowieckiej, aby uczestniczyć w kursie przygotowującym ich do pełnienia funkcji ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym.

Kandydaci na ceremoniarzy są wprowadzani w głębsze rozumienie liturgii oraz lepsze poznanie wszystkich przepisów dotyczących różnych celebracji liturgicznych. W ramach ćwiczeń praktycznych kandydaci doskonalą swoje umiejętności kierowania zespołami ludzi posługujących w celebracjach niedzielnych i świątecznych, a także w czasie świętego Triduum Paschalnego, odpustu parafialnego i innych uroczystości. Uczą się także przygotowywać zespoły liturgiczne na wielkie celebracje przeżywane w diecezji” (Konferencja Episkopatu Polski, Dyrektorium Duszpasterstwa Służby Liturgicznej, 139).

Podczas sobotniego spotkania ks. Łukasz Tkaczyk szczegółowo zapoznał uczestników kursu z celebracjami Świętego Triduum Paschalnego. Zostali oni przygotowani, aby w swoich parafiach pomagać kapłanom i kierować akcją liturgiczną w czasie najważniejszych dni roku liturgicznego. O godzinie 12:00 wszyscy uczestniczyli w uroczystej mszy świętej po łacinie, która była sprawowana w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu. Po przerwie obiadowej miało miejsce spotkanie z kapelanem księdza biskupa - ks. Pawłem Sproncelem, który poprowadził zajęcia na temat asysty liturgicznej podczas liturgii sprawowanej przez biskupa. II część kursu zakończyły uroczyste Nieszpory.

Kurs na ceremoniarza obejmuje roczne przygotowanie, które składa się z czterech spotkań. Pierwsze odbyło się w listopadzie w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie, natomiast trzecia część kursu będzie miała miejsce w dniach 12-14 maja 2023 w Domu Pielgrzyma w Czernej. 3 czerwca odbędzie się w Domu Katolickim w Sosnowcu egzamin, po zdaniu którego, młodzi adepci zostaną ustanowieni przez ks. bpa Grzegorza ceremoniarzami w zgromadzeniu liturgicznym. Będzie miało to miejsce podczas zjazdu Liturgicznej Służby Ołtarza, który odbędzie się 17 czerwca w Bazylice Katedralnej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.