Za nami Wiosenne Dni Duszpasterskie

Data dodania: 2023.05.17

Tegoroczne Wiosenne Dniu Duszpasterskie odbyły się w Domu Katolickim przy sosnowieckiej Katedrze w dniach 15-16 maja. Gościem specjalnym wydarzenia był ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prelegent jest związany z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jest teologiem moralistą, członkiem komitetu nauk teologicznych Polskiej Akademii Nauk. W październiku 2015 r. został przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę mianowany członkiem Narodowej Rady Rozwoju.

Wystąpienie ks. Bortkiewicza poświęcone zostało osobie i nauczaniu św. Jana Pawła II. Prelegent przedstawił pogłębioną analizę przyczyn panującego obecnie relatywizmu moralnego, któremu przez cały swój pontyfikat sprzeciwiał się Papież-Polak. Św. Jan Paweł II w swoich encyklikach wyraźnie podkreślał, że dobro i zło mają charakter absolutny, a nie umowny czy dyskusyjny.

W tym świetle, jak zauważył ks. Bortkiewicz, walka z osobą i nauczaniem św. Jana Pawła II wzywa kapłanów do ponownego odkrywania oraz naukowej i modlitewnej „kwerendy” jego nauczania, aby następnie przekazywać je wiernym.

- Walka o św. Jana Pawła II jest walką o chrześcijaństwo, o katolicyzm, o nasz Kościół. To walka o naszą wiarę, naszą tożsamość i nasze katolickie DNA. I to jest bardzo ważne, że nie chodzi tutaj jedynie o nasze narodowe poczucie dumy, że to jest „nasz Papież”, nasz Rodak, największy z rodu Polaków. To wszystko prawda. Ale walka toczy się o coś bardziej fundamentalnego: to zmaganie Kościoła z anty-Kościołem, Ewangelii z jej zaprzeczeniem. Św. Jan Paweł II tym wszystkim wyzwaniom kładł kres, on stanowił zaporę dla tych wszystkich aktów, których jesteśmy teraz świadkami – podkreślił ks. Bortkiewicz.

W podsumowaniu i podziękowaniu wygłoszonym na zakończenie spotkania bp Grzegorz Kaszak zaprosił kapłanów diecezji sosnowieckiej do licznego udziału w nadchodzących obchodach 24. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II na Palacu Papieskim w Sosnowcu razem ze swoimi wiernymi. Zaznaczył, że jest to konkretna okazja, aby po raz kolejny stanąć przy św. Janie Pawle II oraz przy jego nauczaniu.

W szkoleniu duszpastersko-formacyjnym wzięli udział księża Diecezji Sosnowieckiej na czele z bp. Grzegorzem Kaszakiem. Organizatorem Dni Duszpasterskich w diecezji sosnowieckiej jest ks. Wojciech Kowalski, odpowiedzialny za formację stałą prezbiterów.

ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.