Zakończył się 30. Międzynarodowy Festiwal Kolęd

Data dodania: 2024.01.14

Do historii przechodzi 30. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Jubileuszowa edycja odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jej ostatnim akcentem był Koncert Galowy, który w niedzielę, 14 stycznia, odbył się w wypełnionej tłumem melomanów Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin Arena. Wśród gości obecny był abp Adrian Galbas, który na zakończenie pobłogosławił wszystkich zgromadzonych.

Na koncercie można było zobaczyć najbarwniejszych wykonawców i wysłuchać najpiękniejszych kolęd, zarówno tych nostalgicznych, jak i wywołujących eksplozję radości. Gościem specjalnym był recytujący bożonarodzeniową poezję aktor Jerzy Zelnik.

Nie zabrakło też momentów podniosłych, takich jak udekorowanie ks. Piotra Pilśniaka, dyrektora Festiwalu, dwoma odznaczeniami - Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę (wręczył go obecny na Koncercie Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Andrzej Dera) oraz złotym medalem "Gloria Artis" nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego (wręczała go senator RP Halina Bieda).

- Jako współpracownicy ks. Piotra i osoby zaangażowane w tworzenie tego dzieła wiemy, że to nagroda dla całej festiwalowej rodziny, którą wraz z nami tworzą także artyści i widzowie. Dlatego wszyscy jesteśmy dumni i bardzo wdzięczni za to docenienie - mówi rzecznik prasowy Festiwalu, Jarosław Ciszek, który także prowadził niedzielny koncert.

Jury, któremu przewodniczył wybitny śpiewak operowy Wiesław Ochman, wspierany przez profesorów uczelni muzycznych z Bydgoszczy, Lublina i Katowic, miało trudny orzech do zgryzienia - przez trzy dni wysłuchało ponad 300 kolęd prezentowanych w najróżniejszych stylach przez solistów, duety, tercety, chóry i zespoły.

- Błąkam się po scenach 60 lat. Zjeździłem świat wszerz i wzdłuż i sądziłem, że znam już wszystkie wrażenia artystyczne, bo spotkałem wspaniałe filharmonie, wspaniałych dyrygentów, genialnych śpiewaków, wielkich reżyserów. Ale musiałem przyjechać do Będzina, by zdać sobie sprawę, że są jeszcze elementy w sztuce, które potrafią wzbudzić tak wielkie uczucie, jak wzbudziły te trzy dni, w których bez wątpienia Będzin stał się stolicą światowego śpiewu powszechnego - mówił maestro Wiesław Ochman ogłaszając zdobywców nagrody Grand Prix.

Po raz trzeci w historii Festiwalu główna nagroda trafiła poza granice Polski. Jej zdobywcą jest w tym roku Wojskowa Orkiestra Żytomierskiego Wojskowego Instytutu im. Sergija Korolowa. Zwycięzcy otrzymali 20 tysięcy złotych, które ufundował Prezydent Będzina Łukasz Komoniewski. Ogółem jury w 11 kategoriach nagrodziło miejscami na podium 39 artystów, zaś 17 przyznało wyróżnienie.

Łączna pula rozdanych w Festiwalu nagród znów była rekordowa - to 135 200 zł. Wśród ich fundatorów znalazło się m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Orlen dla Pomorza (która wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza miała tytuł "Darczyńców Festiwalu") oraz Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Retransmisję całego Koncertu jak i przesłuchań finałowych można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu www.mfkip.pl.

organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
zdjęcia: Piotr Wyparło / 
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.