Zakończył się I turnus kolonii Caritasu

Data dodania: 2024.07.03

W trosce o wszechstronny rozwój i radość najmłodszych, Caritas Diecezji Sosnowieckiej, zorganizowała niezapomniane kolonie w Zakopanem dla prawie 100 dzieci. Dzięki wsparciu finansowemu z gminy Będzin oraz Jaworzno dzieci miały okazję poznać nie tylko niewiarygodne piękno Tatr, ale także cieszyć się mnóstwem atrakcji i zabaw w doborowym towarzystwie.

Magiczne Wędrówki Górskie

Nasze kolonie obfitowały w wyjątkowe wycieczki w malownicze zakątki Tatr. Uczestnicy odwiedzili urokliwe Morskie Oko, zachwycając się spektakularnymi widokami. Wędrowali również przez Dolinę Strążyską, gdzie mieli okazję zobaczyć wodospad Siklawica. Na Polanie Szymoszkowej zażyliśmy relaksujących chwil, podziwiając panoramę gór. Nie zabrakło także wyprawy do Zębu, Olczy czy na Gubałówkę, z której podziwialiśmy wspaniałą panoramę Zakopanego.

Kulturowe Odkrycia

Zakopane to nie tylko natura, ale także bogata kultura. Dzieci odwiedziły Muzeum Tatrzańskie, im. dra Tytusa Chałubińskiego. Odwiedziliśmy skarbiec pełen zabytkowych artefaktów, tatrzańskich legend i fascynujących historii. Niezwykle emocjonującą atrakcją była także wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dzieci miały okazję zgłębić tajemnice ekosystemu Tatr poprzez interaktywne ekspozycje, dioramy oraz filmy edukacyjne. Wizyta w Galerii Władysława Hasiora była niezapomnianym doświadczeniem artystycznym. Zwieńczeniem naszego kulturalnego programu była wizyta w Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Spotkanie z twórczością tego uwielbianego przez dzieci autora, a także zwiedzanie domu pełnego jego pamiątek, pozwoliło uczestnikom lepiej poznać literacką przeszłość oraz zrozumieć, jak literatura może wpływać na naszą wyobraźnię i codzienne życie. Bogate ekspozycje wzbudziły duże zainteresowanie i pobudziły wyobraźnię młodych odkrywców.

Zabawa i Atrakcje

Zajęcia integracyjne były sercem naszych kolonii. Organizowaliśmy różnorodne gry i zabawy, które pomagały dzieciom lepiej się poznać, współpracować i zawiązywać nowe przyjaźnie.

Kolonie były także doskonałą okazją do kreatywnego wyrażania siebie. Dzieci miały mnóstwo radości z malowania twarzy w fantastyczne wzory oraz zaplatania kolorowych warkoczyków. Te artystyczne zajęcia pozwalały na chwilę zabawy i odrobinę szaleństwa, a także wzmacniały poczucie własnej wartości i indywidualności każdego uczestnika. Energetyczna zabawa przy tańcu belgijka była jednym z naszych hitów! Uczestnicy szybko nauczyli się kroków i z radością tańczyli w rytm skocznej melodii. Taniec ten nie tylko dostarczył mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy, ale także pokazał, jak ważna jest współpraca i synchronizacja  w grupie. Ruch na świeżym powietrzu był kluczowym elementem naszych kolonii. Zabawy sportowe, takie jak mecze siatkówki, koszykówki czy piłki nożnej pozwalały dzieciom rozwijać swoje umiejętności fizyczne, kształtować ducha sportowej rywalizacji oraz uczyć się fair play. Sportowe rozgrywki przyczyniły się również do wzmacniania zdrowia i kondycji dzieci.

Zajęcia z Pedagogiem i Treningi Samoobrony

Podczas codziennych spotkań, uczestnicy mogli liczyć na pomoc w radzeniu sobie z różnymi wyzwaniami, a także na cenne lekcje na temat komunikacji, współpracy i rozwiązywania konfliktów. Dzięki różnorodnym warsztatom i grom rozwijającym, dzieci uczyły się, jak budować zdrowe relacje, wyrażać swoje emocje i zrozumieć uczucia innych. Prawdziwym hitem tego lata były również zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego trenera samoobrony. Podczas tych treningów, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta uczyły się podstawowych technik obronnych, które mogą okazać się nieocenione w sytuacjach zagrożenia. Treningi samoobrony to jednak nie tylko nauka technik; to również budowanie fizycznej sprawności, dyscypliny oraz pewności siebie.

Opieka Dochowa

Ważnym wymiarem kolonii z opieką duchową jest także kształtowanie postaw prospołecznych i wspólnotowych. Dzieci i młodzież uczą się współpracy, empatii i wzajemnego szacunku, co jest fundamentem budowania trwałych relacji interpersonalnych. Program kolonii był starannie opracowany, by zrównoważyć czas na modlitwę, rozmowy o wierze i refleksję z aktywnościami fizycznymi oraz zabawą. Msza Święta, modlitwy poranne i wieczorne oraz spotkania tematyczne były fundamentalnymi elementami każdego dnia.

Bezpieczeństwo i Opieka

Dbając o najwyższe standardy bezpieczeństwa, kolonie były pod stałym nadzorem wykwalifikowanej kadry wychowawców oraz ratowników. Cała inicjatywa została również poddana dokładnej kontroli przez kuratorium, co zapewniło komfort i bezpieczeństwo dzieci oraz gwarancję realizacji wszystkich założeń programowych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rygorystyczne normy związane z opieką nad dziećmi, warunkami zakwaterowania, sanitarnymi, wyżywieniem czy wymagań przygotowanych dokumentów
i regulaminów w kontekście obowiązującej „Ustawy Kamilka” zostały spełnione bez zastrzeżeń. 

Dziękujemy!

Kolonie Caritas Diecezji Sosnowieckiej w Zakopanem to czas pełen przygód, nauki i niezapomnianych wrażeń. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu osób, dzieci mogły cieszyć się wakacjami pełnymi radości i nowych doświadczeń. Serdeczne podziękowania kierujemy do miast Będzin i Jaworzno, które swoją polityką społeczną oraz wsparciem finansowym uczyniły te wyjątkowe kolonie możliwymi. Bez Waszej pomocy nie bylibyśmy w stanie zorganizować tak bogatego programu atrakcji.

Nie możemy się już doczekać II turnusu, który rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek.

tekst: ks. Łukasz Gładki,
Z-ca Dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej
zdjęcia: uczestnicy kolonii

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.