Zamknięcie Bram Miłosierdzia - Katedra i Jaworzno

Data dodania: 2016.11.13

Choć Jubileusz Miłosierdzia potrwa do przypadającej za tydzień uroczystości Chrystusa Króla już dziś we wszystkich kościołach poza rzymską bazyliką św. Piotra zamknięto Bramy Miłosierdzia. W sosnowieckiej Katedrze uroczystości przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

"Ten świat się przemieniał, stawał się lepszy!" – opisywał duchowe i materialne owoce tego czasu Ksiądz Biskup. "Przez ten czas mogliśmy wypraszać dla świata Miłosierdzie Boże, aby w ten sposób ratować – także naszą Ojczyznę – od słusznej kary gniewu Bożego" – podkreślał dodając, że uzyskanymi odpustami mogliśmy wspierać nie tylko siebie, ale także zmarłych. "Przez ten czas staraliśmy się być miłosierni jak Ojciec, dzięki czemu powstawały wspaniałe rzeczy i inicjatywy" – przypominał hierarcha zachęcając, aby nie ustawać w wytrwałej modlitwie i uzyskując kolejne odpusty przychodzić z pomocą duszom czyśćcowym.

Wraz z biskupem Mszę św. celebrowali kanclerz Kurii Sosnowieckiej, ks. Mariusz Karaś, proboszcz bazyliki katedralnej, ks. Jan Gaik oraz dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Tomasza Folga. Jednym z owoców tego świętego czasu, o którym wspomniał także w homilii Biskup, jest generalny remont prowadzonego przez Caritas domu dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach. Ofiary m.in. na ten cel składane były do puszek w kościołach jubileuszowych, sosnowieccy kapłani ufundowali pełne wyposażenie kuchni. Już niebawem placówka będzie mogła udzielić schronienia 55 osobom bezdomnym znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

13 listopada zamknięcia Bram Miłosierdzia dokonano także w jubileuszowych kościołach diecezji sosnowieckiej – w Olkuszu, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie i Czeladzi.

Drzwi Święte symbolizowały Chrystusa, który mówił o sobie jako o bramie: "jeśli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony, wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę" (J 10,9). Reprezentują także serce człowieka wierzącego, które musi być otwarte na Chrystusa.

Tradycja otwierania Drzwi Świętych na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego sięga roku 1499, kiedy to po raz pierwszy uczynił tak na Boże Narodzenie papież Aleksander VI.

 

W kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny Drzwi Święte zamknął podczasm Mszy św. o g. 18.30, ks. proboszcz Eugeniusz Cebulski. Podczas uroczystej Eucharystii, w której uczestniczyli kapłani z dekanatu św. Wojciecha, wszyscy zgromadzeni odmówili modlitwę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

FOTO: Szymon Wątor

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.