Olkusz: odpust ku czci św. Anny w Bazylice

Data dodania: 2024.07.27

26.07.2024 parafia pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu przeżywała dzień odpustu ku czci swej współpatronki św. Anny. Sumę odpustową o godz. 11.30 za parafian – żywych i zmarłych, z procesją eucharystyczną, odprawił i wygłosił kazanie odpustowe ks. Stanisław Parkita – wicedziekan olkuski.

W koncelebrze tej uroczystej Mszy św. udział brali także ks. Mieczysław Miarka – proboszcz miejsca, jak również ks. Robert Żwirek, który sprawował tę Najświętszą Ofiarę za wszystkich parafian, a jako kapelan Szpitala i Domu Pomocy Społecznej, modlił się szczególnie za wszystkich chorych z tej wspólnoty parafialnej i całego Olkusza, a także za tych, którzy wracają do zdrowia, leczą się w olkuskim Szpitalu i w olkuskich placówkach medycznych.

Na uroczystość przybył ks. Leszek Kołczyk – dziekan dekanatu sułoszowskiego. Udział brali także księża posługujący w tej parafii, a także organista Maciej Semla, który po tej Eucharystii dał krótki koncert na XVII-wiecznych organach Hansa Hummla. Słowo wprowadzenia na początku Eucharystii oraz na zakończenie wygłosił ks. proboszcz M. Miarka.

Ks. wicedziekan S. Parkita w kazaniu m.in. przypomniał o przypadającym w niedzielę 28-go lipca Światowym Dniu Dziadków i Osób Starszych. Zwrócił też uwagę na to, że chwałę rodzicom przynoszą dzieci.

- Św. Anna i św. Joachim, jako rodzice Maryi, umieli przekazać jej – swojej Córce - głęboką wiarę i zaufanie w Boże Słowo - skoro ta młoda Dziewczyna, na słowa Archanioła Gabriela, który Jej zwiastuje, że będzie Matką Syna Bożego, umie powiedzieć: „Niech Mi się stanie według twego słowa”. To znak, że dobrze była przygotowana do tej roli – zauważył wicedziekan.

Podkreślił też jak ważne jest, by rodzice mieli czas dla dziecka, dla młodych, bo braki w wychowaniu rodzinnym mogą (m.in.) sprawić, że młodzi nie będą oparciem dla starszych. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Ksiądz Kaznodzieja zachęcił też, by przez przyczynę świętych Anny i Joachima modlić się, aby oni wypraszali nam Łaskę odpowiedzialności za siebie i za młode pokolenie, za przekazywanie wiary, jako fundamentu życia dla Boga i dla innych ludzi, za przekazywanie bogatej tradycji, miłości do wszystkich ludzi, by zapanował prawdziwy pokój – czego wszyscy pragniemy – i braterstwo wśród ludzi.

Później było wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do św. Anny i Procesja Eucharystyczna z asystą wokół kościoła, po czym odśpiewano „Ciebie Boga wysławiamy” – całość zakończona została błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.