Pożar kościoła pw. św. Floriana w Sosnowcu (FOTO)

Data dodania: 2023.06.24

21 czerwca wybuchł pożar dachu na kościele pw. św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu. Po 7-godzinnej walce z żywiołem, Straży Pożarnej udało się ugasić ogień. Już wstępne oględziny miejsca zdarzenia pozwalają stwierdzić, że straty są ogromne.

Dziś (22.06) od rana trwa zabezpieczanie wyposażenia kościoła, które ocalało z pożaru. Do wnętrza świątyni częściowo zapadł się zwęglony strop, który uszkodził ławki. Skutkiem akcji gaśniczej jest obecność wody, która wciąż znajduje się w wielu miejscach kościoła. Trwa szacowanie strat.

Na miejscu zdarzenia jest obecny bp Grzegorz Kaszak oraz pracownicy Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, którzy wspólnie z duszpasterzami parafii wynosili ze świątyni ocalałe paramenty.

Już w środę Biskup Sosnowiecki wydał komunikat, w którym podziękował Straży Pożarnej i wszystkim służbom za ofiarność w walce z żywiołem. Jednocześnie poprosił o wsparcie materialne, które zostanie przeznaczone na odbudowę świątyni.

W najbliższą niedzielę 25 czerwca o godz. 9.00 bp Grzegorz Kaszak odprawi Mszę świętą na placu przy kościele pw. św. Floriana. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Odbudowę kościoła można wsprzeć przelewem na konto parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu: Bank PKO BP SA 30 1020 2498 0000 8802 0018 8060. Dziękujemy za każdą, choćby najmniejszą ofiarę!

Jednocześnie informujemy, że jest to na tę chwilę jedyna oficjalna forma wsparcia dzieła odbudowy spalonego kościoła. Kuria Diecezjalna w Sosnowcu oraz parafia pw. św. Floriana nie upoważniła nikogo do organizacji zbiórek na rzecz ratowania świątyni.

Ks. Przemysław Lech