6 października - zapisz się na Kurs FOTO!

Data dodania: 2023.09.04

Jak robić zdjęcia w czasie komunii, chrztu lub ślubu? Do tego potrzebne są uprawnienia! W Czeladzi rusza kurs dla fotografów.

ZAPISZ SIĘ NA KURS

Pierwsza komunia, chrzest lub ślub to okoliczności, które mają ważne znaczenie dla całej rodziny i czasami chcemy je uwiecznić. Jak wykonać zdjęcia lub filmować w kościele? Nie każdy może to robić. Księża wymagają ukończenia specjalnego kursu organizowanego przez kurię lub diecezje. Czym jest ten kurs, jakie uprawnienia daje i co najważniejsze: czy warto? Szkolenie można będzie odbyć także w październiku tego roku w Czeladzi.

Kurs dla fotografów w kościele. Jakie uprawnienia to daje?

Jeżeli będziemy chcieli zrobić zdjęcia na ślubie znajomych, który będzie odbywać się w kościele, na pierwszej komunii lub chrzcie może się okazać, że zostaniemy poproszeni przez miejscowego księdza proboszcza o wykazanie się odpowiednimi uprawnieniami.

- Wzięcie udziału w Kursie pozwala na uzyskanie stosownej legitymacji fotografa i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej, niezbędnej do uzyskania zgody proboszczów na robienie zdjęć i filmowanie uroczystości w kościołach - tłumaczy ks. Przemysław Lech, dyrektor biura prasowego diecezji sosnowieckiej.

Szkolenie fotografia i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej. Kto może wziąć udział w kursie?

Kursy organizują zwykle poszczególne diecezje. Na terenie województwa śląskiego jest to m.in. biuro prasowe diecezji sosnowieckiej.

- Uczestnicy poprzednich edycji kursu pochodzili nie tylko z terenu Zagłębia i z diecezji sosnowieckiej, ale także z diecezji gliwickiej, katowickiej, częstochowskiej, kieleckiej a nawet tarnowskiej – relacjonuje ks. Lech.

Jak dodaje, kurs organizowany przez sosnowiecką diecezję odbywa się cyklicznie, dwa razy w roku - na wiosnę oraz na jesień. Najbliższa edycja kursu będzie mieć miejsce 6 października o godz. 18:30 w Domu SZILO w Czeladzi, przy ul. Legionów 2.

Zgłoszenia na kurs dla fotografów dokonuje się tylko drogą milową na adres fotografkurs@gmail.com. Wchodząc na stronę diecezji http://diecezja.sosnowiec.pl/kuria/kurs-foto można znaleźć niezbędne dokumenty zgłoszeniowe.

Czas na zgłoszenie się na kurs (wraz z pełną dokumentacją) upływa 2 października br. Liczba miejsc na kursie jest ograniczona!

Czy licencja na fotografowanie w kościele jest konieczna?

Posiadanie licencji zaświadczającej ukończenie kursu fotografa i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej jest zgodnie z rozporządzeniem Episkopatu Polski. Wskazania Komisji Episkopatu Polski do spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego zostały wydane już w 1994 r.

W punkcie 10 tego dokumentu możemy przeczytać m.in.:

Zawodowi fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy – okazjonalnie lub na sposób stały – zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są obowiązani uprzednio ukończyć specjalny kurs, zorganizowany przez Diecezjalną Komisję ds. Liturgii oraz otrzymać pisemne upoważnienie miejscowej władzy diecezjalnej. W przypadku braku poszanowania tych zasad i przyjętych ustaleń duszpasterze powinni odmówić fotografom lub operatorom sprzętu audiowizualnego prawa wykonywania w kościele tych czynności.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: Dominik Pyrek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.