Powakacyjne spotkanie Ruchu "Światło-Życie" w Katedrze

Data dodania: 2012.09.15

Rozpoczynający się nowy rok szkolny i akademicki to dobry czas na podsumowanie dotychczasowego oraz rozpoczęcie nowego etapu formacji. Wspólnota oazowa Ruchu Światło-Życie diecezji sosnowieckiej spotkała się 15 września w katedrze, by pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka modlić się i odnawiać przeżycia oazy rekolekcyjnej oraz omówić działania w nadchodzącym okresie.

Przed odprawianą przez zaangażowanych w formację kapłanów pod przewodnictwem Księdza Biskupa Mszą Świętą licznie zebrani oazowicze mieli okazję wysłuchania kilku świadectw poświęconych zmianom, jakie w życie uczestników wniosły rekolekcyjne wyjazdy.

W wygłoszonej homilii bp Kaszak mówił o potrzebie bycia człowiekiem sumienia we współczesnym, nie zawsze przyjaznym katolikom świecie, w którym na wierzących czekają liczne zagrożenia. Biskup zwracał uwagę, że problem dzisiejszych czasów jest wybiórcze traktowanie Ewangelii i nieprzyjmowanie jej w całości przez katolików. „Potrzeba nam ludzi, którzy będą dociekali i szukali prawdy!" – apelował Biskup.

"Oaza to ruch Światło-Życie. Musimy przyjmować Światło, ale jednocześnie jak lustra je odbijać, by dzielić się z innymi" - zwracał uwagę hierarcha podkreślając, że nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia sprawiają, że lustro naszego sumienia słabiej pochłania i odbija promienie łaski. Uwolnieniem od tego stanu są sakramenty. "Trzeba oczyszczać nieustannie to lustro i utrzymywać kontakt ze źródłem prawdy, Jezusem Chrystusem przez modlitwę i wsłuchiwanie się w Jego Słowo" - dodawał.

Nowy rok to także zmiany organizacyjne w ruchu Światło-Życie. Dotychczasowego moderatora, ks. Roberta Gacka, zastąpił ks. Wojciech Koryto. Zmienia się także para diecezjalna wspólny Domowego Kościoła. Oazowicze podziękowali państwu Danucie i Henrykowi Wilkowskim za ich dotychczasową pracę, zaś Ksiądz Biskup powierzył misję państwu Violi i Piotrowi Cierniakom.

 

Po Eucharystii, młodzież udała się do Domu Katolickiego, a rodziny Domowego Kościoła swoje spotkanie kontynuowały w Katedrze. Był to czas dzielenia się świadectwami, przeżyciami z rekolekcji wakacyjnych. Prezentacja całej grupy, piosenka oazy, która odzwierciedlała temat przewodni poszczególnych stopni, a wszystko to uwieńczone świadectwem jednego z uczestników. Oczywiście należy również wspomnieć o znakach oazy, czyli ręcznie wykonanych "totemach", które tak jak piosenka miały symbolizować tematykę poszczególnych rekolekcji (robienie znaków oazy zostało zapożyczone przez ks. Franciszka z tradycji harcerskiej).
Podczas Dnia Wspólnoty został rozstrzygnięty konkurs „Wakacje w Ruchu” , którego laureatami zostali: Marta Słonecka w kategorii „zdjęcie” i Łukasz Nowakowski – kategoria „prezentacja multimedialna”.
Ostatnim, ale równie ważnym punktem, było pierwsze w tym roku formacyjnym spotkanie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, podczas którego kilkanaście osób złożyło deklaracje trwania w dziele abstynencji, a jedna z nich podzieliła się swoim osobistym doświadczeniem "życia bez alkoholu".
Całe spotkanie nie mogło się obyć bez wspólnych zabaw, poczęstunku i rozmów, a nawet zawierania nowych znajomości.
Można było także zobaczyć animatorów , którzy pełną parą działali i wertowali stos konspektów, aby jak najlepiej przygotować się do nadchodzących spotkań w grupach.

Jarek Ciszek i Marek Nackowski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.