Podsumowanie warsztatów w ramach SMDS
Mija już tydzień od zakończenia Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej w Będzinie. Niektórzy wspominają jeszcze to, co się działo – czego się dowiedzieli, nauczyli i doświadczyli. Inni – głównie organizatorzy – już myślą o przyszłorocznej edycji spotkań, które odbędą się w Dąbrowie Górniczej. Zachęcamy do przeczytania relacji z ważnej części SMDS-u - warsztatów dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Kultura to wędrówka człowieka ku prawdzie" (bł. Jan Paweł II).
Warsztaty prowadzone były w będzińskim Miejskim Zespole Szkół nr 2. Wśród licznych propozycji znalazł się kurs lektorski, warsztaty artystyczne, aktorskie, psychologiczne i kaligraficzne oraz zajęcia dla najmłodszych uczestników. Młodzi mogli także obejrzeć spektakl w Teatrze Zagłębia i wziąć udział w lekcji teatralnej tuż po nim.
W zajęciach brali udział uczniowie zgłaszani przez katechetów, proboszczów albo sami przysyłający zgłoszenia na podane na stronie adresy mailowe.
„Chcemy aby przekaz Ewangelii odbywał się za pomocą wprowadzenia młodego człowieka w świat kultury i sztuki. Ta droga jest owocna, ale przede wszystkim rokująca na przyszłość i bardzo obiecująca" – podkreśla ks. Paweł Pielka, organizator cyklu warsztatów. „Kościół porusza i odpowiada także na to, co tak bardzo ludzkie w każdym z nas" – dodaje ks. Pielka.
Pytana młodzież podkreśla, że często ich udział w warsztatach to po prostu sposób na spędzenie soboty. Zajęcia pozwalają nauczyć się ciekawych rzeczy oraz pogłębić wiarę.
Jak podkreślał Andrzej Cieślik prowadzący warsztat psychologiczny „Mężczyzna wiary" ich celem ma być „świadome życie w zawierzeniu Bogu". Podobny cel przyświecał warsztatom biblijno-modlitewnym „Biblia – Księgą życia i modlitwy", prowadzonym przez dr Grażynę Wrona, które promowane były w następujący, dość intrygujący sposób: „Masz problem z modlitwą? Wyrosłeś z paciorka? – Otwórz Biblię! Modlitwa to twoja pasja? Chcesz się lepiej modlić? – Otwórz Biblię! Temat modlitwy cię nie interesuje? – Otwórz Biblię! Jak otworzyć Biblię? Co w niej jest? Gdzie ją w ogóle znaleźć? A może Biblia to twój sprawdzony przyjaciel?".
Dwa warsztaty prowadzili zawodowi aktorzy – pierwszy z nich, stricte teatralny, organizował Bartosz Socha zapraszając młodych do „poszukiwań prawdy na scenie, a teatru w sobie". Kolejny z warsztatów prowadził Tomasz Zaród - aktor warszawskiego Teatru Adekwatnego. Przeznaczony był on dla lektorów i tych wszystkich, którzy chcą zmierzyć się z publicznym czytaniem Pisma Świętego oraz czynić to w sposób profesjonalny i piękny.
„Kaligrafia umożliwia wniknięcie w Słowo Boże przez medytację tego, co piszemy. To sposób na dzielenie się wiarą" – podkreślała prowadząca warsztaty kaligraficzne Magdalena Żyła. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego wykładu o historii pisma. Następnie dzieci i młodzież mieli okazję nauczyć się pisać tak stalówką, jak i gęsim piórem, w sposób zgodny z kanonami współczesnego i dawnego pisma.
Wyjątkowe były także warsztaty artystyczne „Sacrum i profanum w sztuce", prowadzone przez artystów Zofię i Stanisława Wywioł, autorów kopii Jezusa Miłosiernego peregrynującego po naszej diecezji. „Chcieliśmy w czasie warsztatów uwrażliwić, na pewną tajemnicę, jaką obraz sakralny powinien posiadać. Chcieliśmy pomóc im nauczyć się rozróżniać obrazy wartościowe od tych kiczowatych" – podkreślają prowadzący dodając, że nie chcieli dawać im gotowych recept, a jedynie zaprosić do dyskusji i uwrażliwić na pewne kwestie. Znaczną część wykładu malarze poświęcili na omówienia powstania wizerunku Jezusa Miłosiernego – tak własnego, jak i wcześniejszych – tych znanych i mniej rozpoznawalnych, opartych na wizjach św. Faustyny.
Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych uczniach podstawówek – katechetka Janina Lazur przygotowała dla nich „Sprawdzian wiary", gdzie przy dźwiękach muzyki, podczas wspólnej nauki i śpiewaniu piosenek rozwiązywali quiz poświęcony tajemnicom naszej wiary.
Wyjątkowymi warsztatami były trzydniowe spotkania z muzyką dominikańską prowadzone przez Pawła Bębenka z Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Konferencje na temat muzyki liturgicznej głosił dominikanin, o. Tomasz Rojek. Uczestnicy warsztatów przygotowali oprawę muzyczną niedzielnej Mszy świętej na zakończenie Spotkań Młodych Diecezji Sosnowieckiej.
Co wniosły te wszystkie warsztaty w życie młodego człowieka? „Nagląca potrzeba formacji tych ludzi sprawia, że każde działanie podejmowane przez nas może okazać się wartościowe. Mam nadzieję, że wynoszą i z tego, co ludzkie i z tego, co Boże oraz – przede wszystkim – z przenikania się tych dwóch sfer" – podsumowuje ks. Pielka.