Proboszcz parafii św. Faustyny: wychodzimy z ziemi!

Data dodania: 2016.06.27

To już nie plany, dokumenty i projekty, ani nawet wykopy i hałdy ziemi. W święto NMP Matki Kościoła pełną parą rozpoczęła się budowa kościoła pw. św. Faustyny na osiedlu Górki Małobądzkie w Będzinie. Obecnie wylano betonem poziom podpiwniczenia, wkrótce staną ściany i "poziom zero". Tym samym do końca roku - przy wsparciu Boga i ludzi - uda się wyjść budową z ziemi. Z postępów prac cieszą się parafianie i ks. proboszcz Gerard Małodobry.

"Przywieźliśmy 160 ton piasku, na który wylaliśmy 25 cm tzw. "chudego betonu". Następnie warstwa izolacji poziomej i 45 cm kolejnej wylewki. Łącznie wylaliśmy 360 metrów sześciennych betonu. Same zbrojenia płyty i ścian podpiwniczenia to 23 tony stali" - wylicza ks. Małodobry. Jak dodaje w tym roku parafię czeka jeszcze montaż zewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz wyrównanie terenu, bowiem różnica w poziomie działki to 4,6 metra (w obrębie samego budynku to 2,07m).

Po zimowej przerwie prace będą kontynuowane - powinny stanąć ściany, a w 2018 roku parafię czeka nakrycie budynku i tynkowanie. "Już obliczyłem, że potrzebne będzie 120 tysięcy cegieł" - mówi proboszcz. Dzięki determinacji i zaangażowaniu parafian nie powinno jednak zabraknąć pieniędzy.

Prace przygotowawcze do budowy świątyni trwały od samego momentu powołania parafii. Kamień węgielny poświęcił 4 października 2015 roku Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Świątynia to budynek na planie kwadratu o boku ok. 17 metrów. Będzie dwukrotnie większy niż obecna kaplica, do tego z chórem, który także pomieści kilkadziesiąt osób. Ponadto, gdyby pojawiła się w przyszłości taka potrzeba, przewidziano możliwość rozbudowy go o dodatkową kaplicę o wielkości kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Względy ekonomiczne, ale też plan zagospodarowania przestrzennego sprawiają, że świątynia będzie połączona z plebanią. Parter plebani przeznaczony będzie do celów duszpasterskich – znajdą się tam zakrystia, kancelaria parafialna, duża sala spotkań z możliwością podzielenia na dwie mniejsze, podręczna kuchnia i toaleta. Piętro to mieszkanie dla proboszcza z wydzielonym pokojem gościnnym i częścią dla przychodzącej gospodyni. Budynki będą częściowo podpiwniczone – poniżej gruntu znajdą się pomieszczenia techniczne, porządkowe i magazynowe, garaże oraz mechanizm ogrzewania i klimatyzowania.

Wszystkie pomieszczenia będą nie tylko zgodne z normami budowlanymi, ale także dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

Więcej zdjęć z budowy i filmów na stronie parafii!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.