Pieskowa Skała zaprasza zwiedzających!
Zamek w Pieskowej Skale zaprasza do zwiedzania po ponad dwóch latach zamknięcia i prac konserwatorskich! W uroczystym otwarciu i podsumowaniu projektu renowacji udział wziął Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Ta perła Małopolski, filia muzeum wawelskiego, to sam kraniec naszej diecezji, przynależny do parafii Sułoszowa.
Całkowity koszt remontu i poszerzenia oferty edukacyjno-kulturalnej to astronomiczna kwota prawie 11,5 miliona złotych współfinansowana przez Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy. Kwota ta pozwoliła nie tylko odnowić zamkowe mury. W czasie remontu przeprowadzono digitalizację zbiorów oraz przygotowano wspaniałą ofertę edukacyjną dla uczniów, w ramach której placówka zaprasza na bezpłatne lekcje muzealne z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych gier i multimediów.
Jednak i skalą prac konserwatorskich można się zachwycić – w 2013 roku obiekt otrzymał nowy dach, a w latach 2014-2016 w zamkniętym dla zwiedzających obiekcie prowadzono prace konserwatorsko-remontowe polegające przede wszystkim na wzmocnieniu ścian, wykonaniu i konserwacji elewacji z detalami architektonicznymi oraz fortyfikacji i metaloplastyką oraz nowym zagospodarowaniem wnętrz bastionu południowo-zachodniego i restauracji. Położenie zamku na wysokiej skale sprawiło, że prace prowadzone były na specjalnie konstruowanych wiszących rusztowaniach. Ich efekt jest rzeczywiście imponujący, szczególnie w sąsiedztwie bujnej zieleni i cudownych wapiennych skał.
Zamek w Pieskowej Skale to najlepiej zachowany zabytek w ciągu Orlich Gniazd – zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej strzegących od zachodu granicy Królestwa Polskiego. Położony jest w niezwykle malowniczej części Doliny Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym, tuż obok słynnej "Maczugi Herkulesa". Po raz pierwszy wzmianka o nim pojawia się ponad 700 lat temu, jednak w toku burzliwych dziejów wielokrotnie przebudowywano go zmieniając zastosowanie. O wadze miejsca świadczy nie tylko sama bryła – eksponowane w nim zbiory prezentujące sztukę europejską od średniowiecza aż do dwudziestolecia międzywojennego sprawiają, że poza Krakowem to najcenniejsze muzeum województwa małopolskiego.
Serdecznie zapraszamy szkoły i osoby indywidualne do odwiedzin w tej perle Małopolski i naszej diecezji!