Sosnowiec uczcił 1050-lecie Chrztu Polski
Trzy nowe Uczniowskie Kluby Historyczne im. Armii Krajowej powstały w sosnowieckich placówkach oświatowych – Szkole Podstawowej nr 10, Szkole Podstawowej nr 15 oraz VI Liceum Ogólnokształcącym. Tym samym stolica naszej diecezji stała się miastem z największa liczbą tych klubów w Polsce. Uroczystość z udziałem kombatantów, pocztów sztandarowych, Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka i prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego wpisywała się w miejskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Celem Klubów Historycznych im. Armii Krajowej jest promowanie ideałów patriotyzmu, poświęcenia i pracy dla kraju oraz popularyzowanie wiedzy historycznej dotyczącej działalności Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego oraz innych organizacji niepodległościowych z uwzględnieniem całościowej historii polskiej i powszechnej.
Pierwszy z nich w Sosnowcu powstał przed 5 laty w Szkole Podstawowej nr 35 im. Armii Krajowej i był kontynuacją wieloletnich działań promujących wśród uczniów historię i postawy patriotyzmu. Jak podkreśla dyrektor placówki, Maria Guzik, współpraca z kombatantami rozpoczęła się od nadania szkole imienia. Ścisłe związki wspomagał też śp. ks. Tadeusz Michalski, były żołnierz Armii Krajowej i proboszcz parafii NMP Częstochowskiej w Sosnowcu-Porąbce.
Małgorzata Siedlecka, historyk i opiekun koła, zaznacza, że nie jest łatwo mówić dzieciom o historii, zwłaszcza tej wojennej. Nie mniej temat jest obecny nie tylko na lekcjach historii, ale także zajęciach świetlicowych czy wycieczkach, choćby tej do Oświęcimia.
"Da Bóg, że te kluby przyczynią się, aby młode pokolenie Polaków jeszcze bardziej kochało swoją Ojczyznę" – powiedział Ksiądz Biskup.
Klubom historycznym patronuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Specjalne logotypy, legitymacje i egzemplarze statutu wręczał członek prezydium Zarządu Głównego tej organizacji, Piotr Kurek.
Przygotowany z okazji uroczystości program artystyczny prezentował najważniejsze, godne zapamiętania wydarzenia z historii Polski: od chwili pojawienia się pierwszych plemion słowiańskich do zakończenia w roku 1945 II wojny światowej.
Uroczystości towarzyszyła wystawa prac uczniowskich pt. "Chrzest Polski według współczesnych".