Najświętsze dni chrześcijaństwa - Triduum Paschalne z Biskupem

Data dodania: 2016.03.24

Te dni zmieniły oblicze świata - od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania uobecniamy pamiątkę ustanowienia Eucharystii, a następnie męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości Świętego Triduum Paschalnego w sosnowieckiej Katedrze pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

 

Msza Wigilii Paschalnej

Wielka Sobota upamiętniająca spoczynek ciała Jezusa w grobie i Jego zstąpienie do otchłani to dzień, w którym Kościół nie sprawuje Mszy św. Wieczorne obrzędy Mszy św. Wigilii Paschalnej przynależą już do Niedzieli Zmartwychwstania i wybrzmiewa w nich radosne ALLELUJA.

Liturgia rozpoczyna się przed kościołem obrzędem poświęcenia ognia – ciemność kościoła rozprasza symbolizujący Chrystusa paschał, ku czci którego śpiewany jest wyjątkowy hymn – Exultet. W czasie liturgii odbywa się – szczególnie ważne w roku 1050-lecia Chrztu Polski – odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

FOTO: kl. Adam Rogal

 

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek

W Wielki Piątek Kościół tradycyjnie nie sprawuje Eucharystii, aby upamiętnić tę doskonałą Ofiarę, która przed dwoma tysiącami lat dokonała się na Golgocie. Wierni gromadzą się na Liturgii Męki Pańskiej, na którą składają się Liturgia Słowa z opisem Męki Pańskiej (w Katedrze śpiewanej przez kleryków i ks. Roberta Żwirka), szczególnie rozbudowana modlitwa powszechna, adoracja krzyża i Komunia św. z zakonsekrowanych w Wielki Czwartek hostii.

Liturgia rozpoczyna się od gestu uniżenia kapłana, który kładzie się krzyżem przed obnażonym ołtarzem, a kończy przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, gdzie wierni trwają na modlitwie aż do Zmartwychwstania.

FOTO: kl. Jakub Zuchowicz

 

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek

O g. 18 wierni zgromadzili się w Katedrze wokół Chrystusa Pana, jak uczniowie na Ostatniej Wieczerzy. Tego i każdego dnia ten sam Jezus zaprasza nas do wspólnego stołu, bierze chleb i wino i przemienia je w swoje Ciało i Krew, aby nas nakarmić. W homilii Biskup przypomniał, że Bóg nie uczynił tego ze względu na siebie, bowiem jest doskonały i nie jest mu potrzebna nasza cześć. Jednak z miłości ku nam, ku pożytkowi i pokrzepieniu, stale wydaje się za nas na ołtarzach świata.

Szczególnym punktem przejmującej liturgii jest obrzęd obmycia nóg - Jezus umywając nogi swoim uczniom, kazał nam kierować się w życiu tą samą zasadą miłości.

W obrzędzie obmycia nóg przez Biskupa uczestniczyli Rycerze Kolumba. Ci, którzy na co dzień dają świadectwo o Chrystusie przez działania charytatywne i społeczne w swoich środowiskach teraz poddawali się obmyciu Jego miłości w wykonanym przez Biskupa geście.

Rycerze Kolumba to powstała przed 135 laty największa na świecie katolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza niemal 2 mln członków na całym świecie. Hasło stowarzyszenia brzmi "W służbie jednemu, w służbie wszystkim". W naszym kraju 86 Rad zrzesza blisko 4 tysiące osób. W diecezji sosnowieckiej istnieje 5 Rad – im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czeladzi, im. św. Marcina w Dąbrowie Górniczej, im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Olkuszu, im. Sługi Bożego Świętosława w Sławkowie oraz im. św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu.

Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy adoracji zwanej ciemnicą, w której wierni będą Go adorować z wdzięcznością za dar Eucharystii oraz rozważać ostatnie chwile z życia Chrystusa przed Jego męką i śmiercią. Wszystkie tabernakula - namioty, w których Pan mieszka pośród swego ludu, pozostają puste, abyśmy uświadomili sobie, że zabrano nam Pana, a On łagodnie poszedł tam, gdzie Go zaprowadzono.

Trwajmy w te święte dni na modlitwie realizując nakaz Chrystusa zlecony Apostołom "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie".

FOTO: kl. Wojciech Nytko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.