Diecezjalny Jubileusz Chorych
"Niech to będzie chwila radości, że spotykacie się Przyjacielem, który bardzo kocha każdego z Was" - mówił ks. Jan Gaik, proboszcz sosnowieckiej bazyliki katedralnej rozpoczynając Mszę św. stanowiącą centralny punkt Diecezjalnego Jubileuszu Chorych, który w Światowy Dzień Chorego, 11 lutego, odbył się w wypełnionej wiernymi Katedrze. Podczas Eucharystii, której przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, wierni przyjęli sakrament namaszczenia.
Ksiądz Biskup swoją homilię rozpoczął od podziękowań dla lekarzy, pielęgniarek, całego personelu szpitalnego oraz kapelanów trudzących się w pracy na rzecz chorych i księży odwiedzających ich w domach w pierwsze piątki miesiąca.
Następnie pochylił się nad "Dzienniczkiem" i opisem zawartych tam cierpień św. Faustyny wskazując, że dzięki wizji Jezusa postrzegała ona swoją mękę jako zadośćuczynienie za grzechy innych ludzi. "My najprawdopodobniej dowiemy się po śmierci, jaki był powód naszego cierpienia i czemu Jezus go potrzebował. Być może przychodzi ono na nas właśnie wtedy, kiedy trzeba ratować świat i ktoś musi zadośćuczynić Bogu" - mówił Biskup.
Eucharystię poprzedziło wspólne przejście przez Bramę Miłosierdzia oraz konferencja ks. Andrzeja Polita. Stanowiła ona przypomnienie, że sakrament namaszczenia to spotkanie chorego z miłosierdziem Boga. Odwołując się do rozpoczynającej Rok Miłosierdzia bulli papieża Franciszka oraz orędzia na XXIV Światowy Dzień Chorego ks. Polit zaznaczał, że Jezus w Ewangelii okazuje miłosierdzie Ojca przez troskę o chorych. Samo słowo misericordia oznacza "serce wrażliwe na nędzę" - nędzę, z której podźwignięciem jest ten sakrament. Jednocześnie kapłan przestrzegał przed traktowaniem sakramentu w sposób magiczny oraz rozwiewał obawy, że jest to "ostatnie namaszczenie".
Po Eucharystii wierni przed Najświętszym Sakramentem odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Wcześniej Ksiądz Biskup odwiedził chorych na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu.