Poświęcenie łaźni dla bezdomnych

Data dodania: 2012.11.15

Dwa stanowiska do mycia z prysznicami i umywalkami, pokój higieniczny do dezynfekcji, dwie pralko-suszarki oraz magazyn odzieży – tak wyposażona jest łaźnia w domu dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach. 15 listopada obiekt poświęcił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Jak tłumaczy dyrektor domu, Bogumierz Biesiadecki, łaźnia przeznaczona jest przede wszystkim dla osób przywożonych tutaj przez straż miejską i policję. Będzie czynna przez 5 dni w tygodniu od 9 do 13. Na miejscu osoby nie tylko będą miały szansę odzyskać swoją godność i zadbać o niezbędną dla zdrowia higienę. Skorzystanie z łaźni jest także często niezbędnym warunkiem zdobycia miejsca w domu czy noclegowni. To pierwszy, obok wyżywienia, najbardziej elementarny krok na drodze wychodzenia z bezdomności.

Dom Caritas dla bezdomnych, w siedzibie którego otwarto łaźnię, funkcjonuje nieprzerwanie od 1991 roku. W obecnej lokalizacji od roku 2011. Oprócz noclegu, możliwości pobytu z kawałkiem własnej przestrzeni na kilka miesięcy czy nawet lat, zapewnia mieszkańcom trzy posiłki dziennie, zajęcia z pracownikami socjalnymi i psychologami oraz specjalne kursy czy szkolenia zmierzające do wychodzenia z bezdomności (profilaktyka antyalkoholowa, aktywizacja bezrobotnych i poradnictwo pracy, ale także warsztaty muzyczne czy rękodzielnicze).Docelowo opieką placówka obejmuje grupę 50 bezdomnych (47 mężczyzn i 3 kobiety), na co posiada umowę z Urzędem Miasta Dąbrowa Górnicza. Nigdy jednak nie zdarzyło się, żeby nie przyjęto osoby potrzebującej pomocy – kilka lat temu podczas ataku zimy nocowało tu nawet 70 osób.

Poza tą placówką Caritas w mieście ma w swojej ofercie pomocowej także noclegownię dla 70 bezdomnych (przy ul. Łącznej). Placówka jest współfinansowana z pieniędzy gminnych. Jak podkreśla dyrektor Caritas, ks. Tomasz Folga, współpraca z Urzędem Miasta i Ośrodkiem Pomocy Społecznej jest wzorowa.

Szacuje się, że w samej Dąbrowie jest około 160 bezdomnych. W ostatnim roku dzięki pomocy Caritas 6 osób dostało mieszkania socjalne, kolejne dwie się usamodzielniły.

Wartość całego projektu standaryzacji usług dla bezdomnych, finansowanego z pieniędzy Unii Europejskiej to blisko 675 tysięcy złotych. Caritas jako partner projektu otrzymała niemal 350 tysięcy. Sama adaptacja pomieszczeń i wyposażenie łaźni to wydatek niespełna 33 tysięcy. Pozostałe środki wsparły inne remonty i bieżącą działalność domu dla bezdomnych i noclegowni.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.