Ksiądz Biskup gościem dni skupienia pielęgniarek zakonnych
Z racji odbywających się na Jasnej Górze dorocznych dni skupienia dla pielęgniarek zakonnych Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył 11 września Eucharystii dla uczestniczek w kaplicy Cudownego Obrazu oraz wygłosił konferencję poświęconą starości.
Podczas Eucharystii sprawowanej w intencji sióstr oraz ich podopiecznych mówił w kazaniu, że osoby u kresu swojego życia w szczególny sposób powinny naśladować Chrystusa jednoczącego się przed śmiercią z Bogiem na modlitwie. "Człowiek, który słucha może nie tylko otrzymać światło, ale i pocieszenie. W jego sercu rozlegnie się głos Ja jestem zmartwychwstanie i życie. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. (...) Słowa te staną się niczym balsam, który koi, leczy i sprawia, że życie staje się łatwiejsze" - mówił hierarcha.
Następnie Ksiądz Biskup wygłosił dla sióstr referat zatytułowany "Człowiek wierzący wobec starości. Oczekiwania – radości – dylematy. Czy naprawdę starość Panu Bogu się nie udała?". Zwracał uwagę, że mówiąc o postawie człowieka wierzącego wobec starości musimy odnieść się do Pisma Świętego, bowiem wszystko powinniśmy oceniać w świetle Słowa Bożego. Mówiąc o roli wytrwałej modlitwy Biskup odwoływał się do przykładu ludzi starszych – "Jeden Pan Bóg raczy wiedzieć, ileż to dobra zawdzięczamy wytrwałej modlitwie naszych babć i naszych dziadków? Ileż to razy uniknęliśmy niebezpieczeństw i nieszczęść? Ileż to razy pobożna postawa ludzi w podeszłym wieku była dla nas nauką i przykładem do naśladowania? Iluż to wnuków dzięki babci i dziadkowi poznało prawdziwego Boga, nauczyło się modlić i zaznajomiło z podstawami naszej wiary, a potem miało siłę do tego, aby według jej zasad żyć? Ileż razy dziadkowie swoją cichą, ale stałą modlitwą dodawali nam otuchy, zwłaszcza wtedy, gdy zorientowali się, że coś jest nie tak? Ileż to razy właśnie osoby starsze zamawiają Msze św., i to nie tylko za zmarłych, ale także w intencji najróżniejszych potrzeb osób żyjących? Za ten wspaniały dar modlitwy powinniśmy być naszym babciom i dziadkom bardzo wdzięczni". Ksiądz Biskup podkreślał także, że ludzie starsi zasługują, by otaczać ich czcią i szacunkiem oraz że najboleśniejszym ich problemem jest samotność oraz przeświadczenie, że przestali być potrzebni.
W trzydniowym, jasnogórskim spotkaniu uczestniczy przeszło 150 sióstr zakonnych. Na program składają się wykłady oraz wspólna modlitwa. "Przyjeżdżając tu, chcemy napełnić się jeszcze bardziej wiarą, nadzieją i miłością oraz spędzić czas wokół Maryi i Jezusa" – tłumaczy organizująca dni skupienia albertynka, s. Beata Zofia Hajko. Podkreśla, że posługa sióstr wśród chorych to nie tylko profesjonalna opieka (zakonnice mają ukończone studia pielęgniarskie i odpowiednie kursy uprawniające do pracy z chorymi), ale także opieka duchowa, trwanie i dawanie podopiecznym miłości.
W Polsce chorym i starszym w szpitalach, hospicjach i domach pomocy społecznej posługuje ponad tysiąc sióstr zakonnych.