W hołdzie bohaterom spod Krzywopłot, Bydlina i Załęża

Data dodania: 2013.11.17

– Musimy nieustannie pamiętać, że to wspaniałe dziedzictwo, któremu na imię Polska, zostało okupione krwią i blizną, i ciągle wyciągać z tego praktyczne wnioski. Iluż to naszych rodaków oddało życie, by ratować Ojczyznę? (...) Im winniśmy szczególną pamięć i wdzięczność, bo to oni walczyli o naszą i waszą wolność. To dzięki ich ofierze mamy dzisiaj wolną Ojczyznę! Niech heroizm i bohaterstwo wielu Polaków będzie dla nas przykładem troski o naszą Ojczyznę – podkreślał w homilii podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji 99. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

W niedzielę, na cmentarzu w Bydlinie, podczas Mszy Świętej zgromadzili się przedstawiciele władz: Wojewoda Małopolski Jerzy Miler, posłowie Jacek Osuch i Lidia Gadek, Marszałek Województwa Marek Sowa, liczne grono samorządowców, kombatantów, lokalnaspołeczność, a także kapłani z Dekanatu Wolbromskiego i Kluczewskiego. Nie zabrakło także pocztów sztandarowych reprezentujących urzędy i instytucje z całej Małopolski i Śląska. Liturgii przewodniczył Pasterz Kościoła Sosnowieckiego.

– Przeżywamy dziś 99. rocznicę walki pomiędzy Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem, gdzie przelewali krew Legioniści Józefa Piłsudskiego. To właśnie na tym cmentarzu spoczywa czterdziestu sześciu z nich. Dlatego gromadzimy się na uroczystości religijno-patriotycznej, aby Bogu dziękować za wolność, aby dziękować także Im za krew i poświęcenie, dziękować za to, że mamy wolną Ojczyznę – podkreślał podczas rozpoczęcia liturgii ksiądz Krzysztof Słomian, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Bydlinie.

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że miłość do Ojczyzny i wspólne dobro wymagają tego, abyśmy stanowili jedno. – Jak pokazuje nasza historia, zwłaszcza ta ostatnich stuleci, naród w czasach niewoli, szczególnie w okresie zaborów i okupacji, znajdował oparcie w kościele. A dziś kapłana polskiego stawia się w jak najgorszym świetle, wprowadza podział i rozdźwięk między księdzem katolickim a narodem. Czyż nie jesteśmy świadkami swoistego „prania mózgu" ? – pytał retorycznie ksiądz biskup Kaszak.

Jak podkreślał Pasterz Diecezji Sosnowieckiej, miłość do Ojczyzny wymaga poświęcenia, wyrzeczeń i solidnej pracy na każdym stanowisku. Ksiądz Biskup przytoczył także słowa Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Tak często słyszymy zdanie: ,,Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę! Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata".

Po Mszy świętej przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem legionistów powstałym w 1920 roku z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Dalsza część uroczystości odbywała się już w pobliskiej szkole – gdzie młodzież zaprezentowała program artystyczny, z zespół „Ziemia Kluczewska" wspólnie ze zgromadzonymi śpiewała pieśni patriotyczne.

Łukasz KMITA/Puls Olkusza

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.