Dzień Skupienia Nadzwyczajnych Szafarzy
W listopadzie podczas Mszy św. kończącej Rok Wiary Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak ustanowił, po raz pierwszy w historii diecezji, 20 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Po 4 miesiącach posługiwania spotkali się oni na wielkopostnym dniu skupienia w Domu św. Józefa – miejscu, w którym przeżywali przygotowanie do pełnienia tej posługi. Na spotkanie szafarze przybyli wraz z małżonkami.
Pierwszą częścią spotkania była Msza św., której przewodniczył ks. Czesław Tomczyk. W homilii wspomniał on listę przymiotów, którymi – zgodnie z nauczaniem Kościoła – winien wyróżniać się Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej. Wśród nich znajdują się żywa wiara, dobre obyczaje, przykładne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu oraz świadomość i oddanie służbie. Zaznaczył, że nie ma Eucharystii bez PIĘKNEGO udzielania Najświętszego Sakramentu wiernym, który jest ten sam w ręku każdego szafarza – zwyczajnego, czyli biskupa, kapłana i diakona, czy nadzwyczajnego – akolity bądź świeckiego. Ks. Tomczyk za Janem Pawłem II wskazał także na biblijną Marię, siostrę Łazarza, którą można postawić za wzór czci dla Jezusa. To ona w Betanii namaściła Jego głowę. W odpowiedzi na zgorszenie mężczyzn, jakie wywołał ten gest, sam Chrystus podkreślił wagę szacunku dla Jego Ciała – tego samego, które w Wielki Piątek ludzie okrutnie sponiewierali, które po trzech dniach zmartwychwstało i jest ciągle realnie obecne w Eucharystii.
Kaznodzieja przypomniał także, że istnieje ścisła zależność między wiarą, a sakramentami, które umacniają ją i rozwijają, pozwalając prawdziwie przylgnąć do Boga. Przywoływał także obrazy z czasów wojny, kiedy to przez brak duchowieństwa ludzie świeccy troszczyli się i z nabożeństwem ukrywali Najświętszy Sakrament. Przypomniał wreszcie zdanie z encykliki "Ecclesia de Eucharistia" bł. Jana Pawła II – "Nikomu nie można zezwolić na niedocenianie powierzonej nam tajemnicy: jest ona zbyt wielka, ażeby ktoś mógł pozwolić sobie na traktowanie jej wedle własnej oceny, która nie szanowałaby jej świętego charakteru i jej wymiaru powszechnego".
"Nigdy za dużo miłości, do Chrystusa w Eucharystii. Nigdy się w swojej posłudze nie spieszcie!" – apelował na zakończenie ks. Tomczyk.
Poza formacją spotkanie miało także szczególny, świąteczny charakter. Wiązało się bowiem z jubileuszem 10-lecia posługi jako Nadzwyczajnego Szafarza p. Andrzeja Klimczaka z parafii św. Barbary w Sosnowcu, który przyjął ją w 2004 roku z rąk biskupa katowickiego i od tej pory wspomagał rozdzielanie Eucharystii nie tylko w parafii, ale także w szpitalach oraz dla podopiecznych domowego hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu, któremu się poświęca. To nie jedyna wspólnota, z którą jest związany. Należy także do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Legionu Maryi oraz Rycerzy Kolumba. Przedstawiciele wspólnot, z okazji 10-lecia posługi, składali mu życzenia Bożego błogosławieństwa i dalszej wytrwałej pracy dla Kościoła i wszystkich wierzących.
Jak sam mówi o sobie, swoje zaangażowanie religijne zawdzięcza ciężkiemu wypadkowi w pracy, który pozwolił mu inaczej spojrzeć na życie – nawrócić się, zmienić priorytety, pogłębić religijną wiedzę przez podjęcie studiów teologicznych i zacząć służyć bliźniemu pracą i modlitwą przez angażowanie się w kolejne wspólnoty.