Piórem i pędzlem o grzechach

Data dodania: 2014.04.04

Przed główną siedzibą Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej oraz w dąbrowskim klubie Helikon podziwiać można najlepsze prace nagrodzone w VI edycji ogólnopolskiego konkursu poetyckiego i malarskiego "7 grzechów głównych". Na tegoroczną edycję nadesłano 66 wierszy oraz 334 obrazy.

4 kwietnia nagrodzeni odebrali z rąk Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka oraz Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza, Zbigniewa Podrazy, nagrody i dyplomy.

Jak podkreśla Jacek Hajnos, zdobywca grand prix w kategorii malarstwo za cykl 4 obrazów, temat grzechów głównych – korzeni zła, które jest w nas, podjął z potrzeby serca zanim dowiedział się o konkursie. "Chciałem stanąć w pokorze i zastanowić się gdzie ja popełniam grzechy główne. Te 4 obrazy – zazdrość, nieczystość, gniew i nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, z niedokończonego póki co cyklu, to autoportrety" – tłumaczy. I choć namalowane są w realistycznie zastosowanie odrealnionych barw wskazuje, że grzech deformuje naszą rzeczywistość.

Jak zaznacza laureat praca nad dziełem wymagała najpierw przyznania się przed sobą, że jest się grzesznikiem. "Siedzę w tym łajnie po pachy, ale dzięki temu, że się przyznaję i potrafię pokazać to na zewnątrz, Bóg z tego łajna może zrobić dobry nawóz. Przyznawanie się do błędu jest większą walką niż pokazywanie swoich cnót. Trzeba być jak łotr na krzyżu – żebrać miłosierdzia" – dodaje Jacek.

Jak podkreśla, kiedy dowiedział się, że uzyskał nagrodę, najpierw uklęknął i podziękował Bogu – "Kiedy twórca zaistnieje przez swoje dzieło to wielka łaska od Boga. Ja mogę być tylko narzędziem i współrealizatorem tej łaski".

Po zakończeniu całego cyklu marzy mu się wystawa zrobiona w swoistym mauzoleum – niewielkiej przestrzeni, gdzie człowiek otoczony tymi obrazami będzie mieć szansę zastanowić się nad sobą. "Poprzez moje przyznanie się do winy zachęcam, żeby inni mogli zastanowić się gdzie ich dotyczy ten problem" – mówi artysta.

Jak wskazuje Lech Jakubowski – nauczyciel z Gorzowa Wielkopolskiego, który zgłosił do konkursu aż 5 młodych laureatów, inspirację dla ich prac znalazł w sytuacjach szkolnych oraz... popularnych wierszach dla najmłodszych – "Królowa Bałaganiara", "Leń", "Tańcowały dwa Michały". Wskazuje, że często niedoceniana i spychana na margines szkolnego planu plastyka to wspaniały sposób rozwoju dziecka i warto poświęcać czas i energię, aby rozwijać nie tylko talenty, ale także posiadane przez każdego wrodzone zdolności.

 

Wyniki konkursu – Malarstwo

Kategoria wiekowa 6-9 lat

I miejsce

Maksymilian Wrembel , 6 lat – Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

II miejsce

Maksymilian Brosch, 9 lat – Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

III miejsce

Pietrzyk Tamara, 6 lat – Przedszkole nr 121 we Wrocławiu oraz Zuzanna Roczniak, 6 lat – Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu.

Wyróżnienia:

Kuś Weronika, Danak Gabriela, Rosowska Zofia, Ilnicka Emilia, Szymański Beniamin, Mendewska Magdalena, Buchajczuk Julia, Białas Michał, Słupik Maria, Myszkowska Judyta, Plesińska Alicja, Klasura Anna, Zwierzchlewski Szymon, Wiktor Zaczyński.

Kategoria wiekowa 10-14 lat

I miejsce

Strzemińska Ewelina, 11 lat – Zespół Szkół nr 2 Dąbrowa Górnicza

II miejsce

Suchy Wiktoria, 14 lat – Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej oraz Wolniaczyk Mateusz, 11 lat – Szkoła Podstawowa nr 3 w Dąbrowie Górniczej

III miejsce

Walaszczyk Zuzanna, 11 lat – Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku

Wyróżnienia:

Buczkowska Eliza, Rokita Martyna, Samsel Julia, Janota Michał, Debakowa Wiktoria, Nierada Tymon, Nowak Weronika, Gładych Katarzyna, Marczak Natalia, Czochra Izabela, Krzystańska Dominika.

Kategoria wiekowa 15 – 25 lat

Grand Prix

Hajnos Jacek, 24 lata

I miejsce

Morawska Maria, 16 lat – Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym

II miejsce

Nawara Karolina, 17 lat –Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej

III miejsce

Ziertkiewicz Wiktoria, 16 lat – Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym oraz Kulpa Bartłomiej, 16 lat – Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie

Wyróżnienia:

Wyderski Alan, Paulina Niemyjska, Sadowa Magdalena, Cikała Aleksandra, Pełszyk Marta, Rutkowska Klaudia, Biel Małgorzata, Sienkiewicz Aleksandra, Gajdziszewska Aleksandra, Stefanyszyn Aleksandra, Kimel Klaudia.

 

Wyniki konkursu – Poezja

Kategoria wiekowa 10-14 lat

I miejsce

Łazińska Kamila; Szkoła Podstawowa Braciejówka

II miejsce

Dęga Natalia, 14 lat; Będzin

III miejsce

Tekieli Aleksandra, 12 lat; PKZ-Dom Kultury Ząbkowice

Wyróżnienie

Broszkiewicz Julia, 14 lat; Gimnazjum nr 3 w Będzinie

Kategoria wiekowa 15-20 lat

I miejsce

Wiejak Beata, 19 lat; Liceum Plastyczne w Nałęczowie

II miejsce

Kosińska Katarzyna, 16 lat; Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach

III miejsce

Aleksandra Malinowska, 18 lat; Kielce;

Wyróżnienia

Bieda Julia, Grygiel Natalia, Zoń Natalia

Kategoria dorośli

I miejsce

Dytko Zenon, Chorzów

II miejsce

Chrzan Patryk, Dąbrowa Górnicza

III miejsce

Janota Grażyna, Mysłowice

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.