Obchody Dnia Świętości Życia
W przypadający w uroczystość Zwiastowania Pańskiego Dzień Świętości Życia, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył Mszy św. w sosnowieckiej bazylice katedralnej. Po Eucharystii przyjął od wiernych przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego.
W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że to nie 25 grudnia, ale już 25 marca Bóg pojawił się na ziemi. I choć mógł wybrać dowolną postać, przyjął postać embrionu – nienarodzonego Dziecka. "Każde nienarodzone dziecko jest ważne właśnie dlatego, że Jezus też taki był" – mówił Biskup.
"Gdybyśmy spojrzeli na mentalność współczesnego świata i przenieśli ją w tamte czasy byłoby bardzo wielkie ryzyko, że to dziecko w łonie matki mogłoby zostać zabite" – przypomniał hierarcha podkreślając, że zamachów na życie nienarodzonych dokonuje się tak za przyzwoleniem jak i z pominięciem woli matki. Biskup zwracał uwagę, że nowe życie jest odrębne od organizmu matki, co potwierdza nie tylko nasza wiara, ale także medycyna i genetyka. "Kiedy nie ma dzieci, nasza przyszłość będzie tragiczna i beznadziejna. Życie nienarodzone kształtuje w swych rękach i otacza opieką bezpośrednio Bóg" – mówił.
Zaznaczał, że człowiek nienarodzony nie zdołał nic uczynić, a wymierza mu się najwyższą karę – śmierci, która zwykle zarezerwowana jest dla morderców i największych zbrodniarzy. Wskazywał też, że nie można nazwać go najeźdźcą, bo nie pojawiało się na świecie z własnej woli lecz przez współdziałanie rodziców.
Ustanowienie "Dnia Świętości Życia" jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II. W encyklice "Evangelium vitae" czytamy, że podstawowym jego celem jest "budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji".
Dzień Wcielenia Słowa Bożego to okazja do szczególnej modlitwy o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Ważną formą troski o życie jest podejmowane przez wiele osób dzieło Duchowej Adopcji. Może włączyć się w nie każda osoba poprzez podjęcie zobowiązania do objęcia duchową opieką jednego dziecka poczętego znanego Panu Bogu, które jest zagrożone niebezpieczeństwem zabicia w łonie matki. Polega ona na ofiarowaniu w intencji adoptowanego dziecka codziennej modlitwy (specjalna modlitwa oraz jedna tajemnica różańca) przez okres 9-ciu miesięcy. Do modlitwy może (choć nie musi) zostać dołączone dobrowolne postanowienie dodatkowe ofiarowane w intencji dziecka. Więcej informacji na temat Duchowej Adopcji można znaleźć na stronie internetowej www.duchowaadopcja.com.pl.