Rada Duszpasterska o Dniach Młodzieży i formacji młodych
W minioną sobotę po raz kolejny spotkali się członkowie Rady Duszpasterskiej Diecezji Sosnowieckiej – gremium zrzeszającego kapłanów i świeckich z różnych ruchów i wspólnot, którzy doradzają biskupowi służąc wsparciem przy różnego rodzaju inicjatywach. Spotkanie poświęcone było duszpasterstwu młodzieży.
Światowe Dni Młodzieży – 2016
Zagadnieniem, nad którym pochylono się najpierw, były przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które decyzją papieża Franciszka odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca. Centrum papieskich spotkań z młodzieżą będą krakowskie Błonia. Spotkanie tam to jednak finał tego niezwykłego wydarzenia. Poprzedzi go tzw. tydzień misyjny (20-25 lipca), w czasie którego młodzi będą przebywać w miastach całej Polski.
W naszej diecezji przyjmiemy ok. 4-6 tys. osób z całego świata. "Chcemy w przyjęcie młodzieży włączyć każdą parafię i potraktować to jako szansę na ożywienie duszpasterstwa młodych. Podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Rio, w Kurytybie, gdzie przebywaliśmy podczas tygodnia misyjnego, podjęła nas 100 osobowa grupa młodzieży. Później stali się oni zarzewiem aktywnej wspólnoty, której wcześniej przy parafii brakowało" – zaznaczał ks. Szymon Wojciechowski, diecezjalny koordynator ds. dzieci i młodzieży. "Choć część gości będzie spała w szkołach i innych instytucjach mamy nadzieję, że większość uda się umieścić u rodzin" – dodał ks. Wojciechowski. Okazją do rozmowy na ten temat z wiernymi miałaby być wizyta duszpasterska.
Ważnym przygotowaniem duchowym będzie także peregrynacja w diecezji Krzyża Światowych Dni Młodzieży wraz z towarzyszącą mu ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani. Brazylijska młodzież przekaże go Polakom (wśród których znajdą się też reprezentanci naszej diecezji) w Niedzielę Palmową w Rzymie, podczas Mszy św., której przewodniczyć będzie papież Franciszek. Jako pierwsza krzyż przejmie archidiecezja poznańska. Do Sosnowca i innych miejscowości naszej diecezji krzyż trafi w połowie lutego 2015 roku.
Aby organizacja przebiegała sprawnie powołany zostanie diecezjalny komitet. W jego skład wejdzie 5 grup odpowiadających za poszczególne sektory – logistyka (kwaterunek, transport, wyżywienie), wolontariat, informacja, duchowość (opracowanie tekstów, scenariuszy nabożeństw i katechez, a także modlitewne zaplecze) oraz program (wydarzeniami towarzyszącymi pobytowi gości z całego świata mają być nie tylko czuwania modlitewne i nabożeństwa, ale także koncerty, rozgrywki sportowe, wreszcie wyjazdy do ciekawych miejsc – m.in. Częstochowy i Oświęcimia).
Formacja kapłanów a formacja młodzieży
Rada pochyliła się także nad kwestią przygotowania kleryków do pełnienia posługi duszpasterskiej wśród młodych oraz aktywizacji księży i wszystkich struktur parafialnych i diecezjalnych, mających pomóc w dotarciu do młodzieży.
Zwracano uwagę na korzystanie z talentów i doświadczenia kleryków w pracach ze wspólnotami przy wyznaczaniu dla nich parafii praktyk diakońskich, ale także przydzielonych na niedzielę powołań. Postulowano też możliwość bliższego poznania przez nich działalności poszczególnych grup choćby przez udział w wakacyjnych wyjazdach. Zwracano też uwagę, że klerycy podczas wyjazdów i pielgrzymek nie powinni stanowić zaplecza technicznego, prowadzić samochodów, ale aktywnie włączać się w duszpasterstwo i być ze swoją grupą. Wskazywano także możliwość udziału w ogólnopolskich wydarzeniach ewangelizacyjnych, jak choćby Przystanek Jezus.
Mówiąc o roli rekolekcji parafialnych zwracano uwagę, że klerycy powinni być na nie wysyłani, aby wyrobić sobie wzorce pracy duszpasterskiej. Przy kwestii rekolekcji rozmawiano także o formie, w jakiej powinny być one prowadzone dla młodzieży szkolnej. Wśród pomysłów wymieniano m.in. warsztaty, spotkania w małych grupach, przychodzenie "młodych do młodych", czyli świadectwa rówieśników oraz osób znanych w lokalnych społecznościach, mogących zaświadczyć o swojej wierze.
Świadectwem w pracy z młodzieżą byłoby także angażowanie wierzących nauczycieli, nie tylko katechetów, w działania formacyjne. Postulowano też lepsze psychologiczne przygotowanie księży do pracy z ludźmi. Jednak żadna wiedza nie zastąpi czasu, jaki duszpasterz winien mieć dla swoich wiernych.