Caritas śladami Świętych
W dniach od 30 marca do 5 kwietnia grupa pielgrzymów związana z sosnowiecką Caritas, na czele z jej Dyrektorem, ks. Tomaszem Folgą, wyruszyła w drogę do Rzymu oraz najważniejszych włoskich sanktuariów Włoch. Celem pielgrzymki było duchowe przygotowanie do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z pielgrzymki, którą przygotowała jej uczestniczka, Katarzyna Maciejewska z Będzina.
Kto raz był we Włoszech może zapomnieć o reszcie świata. Kto był w niebie, nie pragnie ziemi - powiedział kiedyś Nikołaj Gogol. Od niedawna uważa tak również wielu uczestników pielgrzymki do Włoch zorganizowanej przez sosnowiecką Caritas. W ciągu kilku dni mogliśmy poczuć klimat miejsc związanych ze wspaniałymi postaciami, takimi jak: Apostołowie Piotr i Paweł, św. Ojciec Pio, św. Antoni, św. Franciszek, św. Klara, św. Marek oraz bł. Jan Paweł II.
Od 30 marca do 5 kwietnia pielgrzymi zachwycali się pięknem słonecznej Italii i podążali śladami wyjątkowych postaci oraz odwiedzając miejsca związane z ważnymi wydarzeniami. Była to pielgrzymka do źródeł chrześcijaństwa, które zrodziło się w pierwszej połowie I wieku w rzymskiej prowincji Judei wśród wyznawców judaizmu. Nie można zapominać, że Rzym to ziemia uświęcona krwią męczenników chrześcijańskich. Prześladowania początkowo miały lokalny charakter. Sytuację zmieniła działalność misyjna Kościoła, prowadząca do rozpowszechnienia się chrześcijaństwa wśród pogan. Stojący przy rzymskim Koloseum Łuk Konstantyna przypomina koniec tych prześladowań, które przerwał ostatecznie tzw. edykt mediolański z 313 r. gdy cesarz Konstantyn Wielki przyznał chrześcijanom takie same prawa jak wyznawcom religii pogańskich.
Na trasie pielgrzymki zorganizowanej przez ks. Tomasza Folgę, Dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej i panią Krystynę Tomaszewską znalazły się m.in.: Padwa z Bazyliką św. Antoniego, Bazylika Loretańska z Domkiem Św. Rodziny z Nazaretu, niebiańska bazylika św. Michała Archanioła na górze Gargano, San Giovanni Rotondo gdzie żył i zmarł św. Ojciec Pio. Tutaj pielgrzymi modlili się przy doskonale zachowanym ciele Świętego, zobaczyli jego celę, krucyfiks przed którym otrzymał stygmaty, konfesjonały przy których spowiadał, drogę krzyżową i Szpital Ulgi w Cierpieniu. Dużym przeżyciem była też wizyta w Manoppello gdzie wystawione jest "święte oblicze" Jezusa na chuście. Na trasie nie mogło zabraknąć Watykanu.
Momentem kulminacyjnym pielgrzymki była wizyta w Rzymie, kiedy to pielgrzymi uczestniczyli w środowej audiencji generalnej z Papieżem Franciszkiem, zwiedzili Bazylikę Św. Piotra i modlili się przy grobie Bł. Jana Pawła II. Widzieli oni również starożytny Rzym z Koloseum, Forum Romanum, Plac Wenecki, Fontannę di Trevi, Schody Hiszpańskie oraz zajrzeli do najstarszej i najsłynniejszej kawiarni w Rzymie Antico Caffe Greco przy via del Condotti, gdzie bywali znani: Goethe, Byron, Liszt, H.C. Andersen, Mendelssohn i swoje wiersze pisali nasi wielcy rodacy Mickiewicz i Słowacki oraz spotykało się wielu słynnych polskich pisarzy, poetów i artystów. Kawiarnię założył Grek Nicola della Maddalena w 1760 r. Jedynie wenecka Caffè Florian, którą też wdzieli, może pochwalić się dłuższą historią na terenie całej Italii. Po pobycie w Rzymie pątnicy udali się do urokliwego Asyżu, gdzie zwiedzili kościół Santa Maria de Angeli z Porcjunkulą i Bazylikę Św. Franciszka. Widzieli miejsce gdzie zmarł św. Biedaczyna z Asyżu i gdzie się modlił. Przeszli również do pobliskiego kościoła, gdzie spoczywa ciało św. Klary.
Ostatnim miastem, które odwiedzili pielgrzymi była Wenecja, gdzie na centralny Plac Św. Marka dopłynęli Giudeccą. Przy relikwiach św. Marka ks. Tomasz odprawił Mszę Świętą. Potem był czas na zwiedzanie Bazyliki Św. Marka. Pielgrzymi zobaczyli też Pałac Dożów ze sławnym Mostem Westchnień, Wieżę Zegarową, Dzwonnicę i wiele ciekawych weneckich zaułków.
Niezapomnianym przeżyciem była możliwość uczestniczenia we Mszach Świętych przy grobach i relikwiach Świętych. Pielgrzymi polecali w nich przede wszystkim dzieła Caritas, modlili się za biskupów sosnowieckich, kapłanów, osoby duchowne i diecezjan. Duże wrażenie zrobiła na wielu modlitwa w "niebiańskiej bazylice" św. Michała Archanioła na górze Gargano w mieście Monte Sant'Angelo gdzie objawił się Św. Michał. Znakiem tego miejsca jest odłamek wapiennej skały z cudownej groty jako relikwia trzeciego stopnia. W II połowie XVII w. mieszkańców południowych Włoch dziesiątkowała zaraza. Ówczesny duszpasterz tego miejsca zalecił modlitwy w grocie przez trzy dni. We wrześniu 1656 r. w jego pałacu na Monte Sant'Angelo objawił mu się św. Michał i powiedział, że modły zostały wysłuchane. Kto z wiarą pobierze skałę i wyryje na niej krzyż, zostanie ocalony. Tak też się stało. Skała to symbol Chrystusa, na którym trzeba budować.
Organizatorzy pielgrzymki zadbali nie tylko o sprawy organizacyjne, ale także zapewnili mnóstwo duchowych przeżyć i stworzyli wspaniałą prawdziwie rodzinną atmosferę. Bardzo dobrze spisała się też pilotka, pani Maria, kierowcy i przewodniczki.. Pielgrzymom towarzyszyła piękna słoneczna pogoda i dopisywał humor. Mają oni nadzieję, że to nie ostatnia pielgrzymka zorganizowana przez naszą sosnowiecką Caritas.
Katarzyna Maciejewska