"Niech kapłaństwo będzie dla Was powodem dumy i radości!" - Msza Krzyżma
Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce wyjątkowa Msza św., odprawiana pod przewodnictwem biskupa we wszystkich kościołach katedralnych – Msza Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, zaś kapłani koncelebrujący odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. To wyraz jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.
Msza Krzyżma w sosnowieckiej bazylice katedralnej rozpoczęła się o g. 10. Przed uroczystym wejściem do Katedry biskupi położyli znicze na grobie pierwszego biskupa sosnowieckiego - śp. ks. bp Adama Śmigielskiego. Wśród kilkuset zebranych księży szczególne miejsce zajmowali ci, przeżywający w tym roku złoty i srebrny jubileusz kapłaństwa.
Od 50 lat w stanie kapłańskim służą Bogu i diecezji ks. Zbigniew Kozłowski i ks. Karol Malasiewicz. 25. rocznicę święceń przeżywa w tym roku Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, a także ks. Krzysztof Bendkowski, ks. Józef Handerek, ks. Wojciech Kowalski, ks. Krzysztof Miśta, ks. Adam Mordalski, ks. Dariusz Niedziela, ks. Grzegorz Noszczyk, ks. Marek Sendal, ks. Tadeusz Sulej oraz ks. Jan Wadas.
Tradycyjnie do Katedry przybyli także ministranci, lektorzy i ceremoniarze. W dniu ustanowienia Eucharystii ci, którzy są jej najbliżej i dbają o godną oprawę Mszy św. wspomagając kapłanów także przeżywali swoje małe święto. "Wypadałoby dzisiaj Panu Bogu podziękować za wszystko: za Wasze powołanie, za modlitwy i prace i czas wielkodusznie poświęcany ludziom" - mówili w słowach życzeń skierowanych do kapłanów. "Oby i z Waszego grona wyszły nowe i święte powołania" - zwracał uwagę Ksiądz Biskup Kaszak.
W swojej homilii Biskup podkreślał, że "nasze kapłaństwo pochodzi od Jezusa Chrystusa" i zwracał uwagę na słowa św. Pawła – "Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii", stawiając Apostoła Narodów za wzór dla prezbiterów. "Skoro przyjęliśmy wspaniały dar kapłaństwa musimy realizować to podstawowe dla nas zadanie. (...) Obowiązuje ono nawet wtedy, gdy warunki do głoszenia Ewangelii są bardzo trudne, lub wręcz niemożliwe. Obowiązuje wtedy, gdy przychodzi zmęczenie, utrata sił i zdrowia. Jest niezależne od tego, czy jest się neoprezbiterom czy księdzem-emerytem" – mówił hierarcha.
"Mało mówi się o poświęceniu i wytężonej pracy kapłana. Środki masowego przekazu w większości nie są przychylne ani Kościołowi, ani księżom. Bardzo często przewinienie jednego współbrata, stanowiące wyjątek, rozciągane jest na całe środowisko. Stosowane są niesprawiedliwe uogólnienia, a nie mówi się, że jesteśmy jedyną grupą społeczną, która tak stanowczo piętnuje zło i tak dokładnie rozlicza się z popełnionych przewinień" – ubolewał Biskup dodając, że wielkim problemem jest obojętność religijna, szczególnie bolesna w przypadku ochrzczonych, żyjących jakby Boga nie było. "Dzisiaj kapłan sosnowiecki musi pójść do ochrzczonego, ale niepraktykującego!" – zachęcał Biskup podkreślając rolę nowych środków i możliwości przekazywania wiary. "Zachęcam wszystkich do śmiałości i kreatywności w tym zadaniu, przemyślenia na nowo celów, stylu i metod ewangelizacyjnych swojej wspólnoty" – cytował papieża Franciszka Biskup.
Na koniec Pasterz Kościoła Sosnowieckiego dziękował kapłanom za ich wierną i ofiarną oraz życzył, aby nie skrywali przed światem swojego Chrystusowego kapłaństwa i okazywali go z należną czcią, "postępując we wszystkim zgodnie z wolą Najwyższego Kapłana i nieustannie dziękując Mu za ten bezcenny dar dla nas i dla świata. Niech kapłaństwo będzie dla Was powodem dumy i radości!".
Dzisiejszy dzień to także 11. rocznica wydania przez bł. Jana Pawła II ostatniej encykliki - Ecclesia de Eucharistia, zaczynającej się od słów: «Kościół żyje dzięki Eucharystii». Papież przypominał w niej, że "fundamentem i źródłem Kościoła jest całe Triduum paschale, ale niejako zawiera się ono, jest uprzedzone i « skoncentrowane » na zawsze w darze Eucharystii. W tym darze Jezus Chrystus przekazał Kościołowi nieustanne uobecnianie tajemnicy paschalnej. W nim ustanowił tajemniczą « równoczesność » między tamtym Triduum i wszystkimi mijającymi wiekami".
Pochylając się nad tajemnicą Eucharystii i kapłaństwa nawiążmy do słów Papieża-Polaka: "Nawet wtedy bowiem, gdy Eucharystia jest celebrowana na małym ołtarzu wiejskiego kościoła, jest ona wciąż poniekąd sprawowana na ołtarzu świata. Jednoczy niebo z ziemią. Zawiera w sobie i przenika całe stworzenie. Syn Boży stał się człowiekiem, aby w najwyższym akcie uwielbienia przywrócić całe stworzenie Temu, który je uczynił z niczego. I w ten sposób On - Najwyższy i Wieczny Kapłan - wchodząc do odwiecznego sanktuarium przez swoją krew przelaną na Krzyżu, zwraca Stwórcy i Ojcu całe odkupione stworzenie. Czyni to przez posługę kapłańską Kościoła, na chwałę Najświętszej Trójcy. Doprawdy jest to mysterium fidei, dokonujące się w Eucharystii: świat, który wyszedł z rąk Boga Stwórcy, wraca do Niego odkupiony przez Chrystusa. (...) Jeżeli Eucharystia stanowi źródło i szczyt życia Kościoła, tak samo jest nim w odniesieniu do posługi kapłańskiej. Stąd też wyrażając wdzięczność Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu, raz jeszcze powtarzam, że Eucharystia « jest główną i centralną racją bytu sakramentu Kapłaństwa, który definitywnie począł się w momencie ustanowienia Eucharystii i wraz z nią »".
"Istnieją (...) miejsca, w których zauważa się prawie całkowity zanik praktyki adoracji eucharystycznej" – ubolewał w encyklice Ojciec Święty. Niech te słowa będą dla nas dodatkową zachętą i mobilizacją, aby podczas tych trzech świętych dni czuwać przy Chrystusie w naszych parafialnych świątyniach – najpierw w Ciemnicy, następnie w Grobie. Jednocząc się z Jego Męką i śmiercią będziemy mogli jeszcze pełniej i radośniej usłyszeć "dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo" i wyśpiewać "Alleluja!" poranka wielkanocnego.
W dniu, w którym Chrystus dał udział w swoim kapłaństwie Apostołom, módlmy się także za wszystkich kapłanów: Niech Bóg hojnie udziela im swoich darów, aby jako wierni słudzy Chrystusa, wszystkich prowadzili do Tego, który jest źródłem zbawienia!