Triduum Paschalne i Wielkanoc w Katedrze
Święte Triduum Paschalne to szczyt roku liturgicznego i celebracja najważniejszych chwil naszej wiary prowadząca do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przedstawiamy relację z uroczystości w Katedrze sosnowieckiej z udziałem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Autorem tekstów jest ks. Tomasz Nowak, autorką zdjęć – Justyna Nowak.
WIELKI CZWARTEK – Nie do pomyślenia
Kołatki zamiast dzwonów, Jezus w Najświętszym Sakramencie przeniesiony do ciemnicy, pusty ołtarz... Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęły się w sosnowieckiej katedrze diecezjalne obchody Triduum Paschalnego.
Przewodniczący liturgii Biskup Grzegorz w homilii zwrócił uwagę wiernych na osobiste przygotowanie do Eucharystii, podając jako przykład Chrystusa, który sam dołożył starań, aby odpowiednio przygotować Paschę – pierwszą Mszę świętą.
Pasterz diecezji pocieszył tych wszystkich, którzy mają trudność w zrozumieniu tajemnicy Eucharystii. "Uczniowie Jezusa też widzieli tylko chleb i wino (...) Kiedy Chrystus przychodzi na ołtarz, zmysły muszą ustąpić (...), pozostaje wiara. Trzeba zaufać Panu, że jest obecny pod postaciami chleba i wina, które sam przemienia w swoje Ciało i Krew" – mówił kaznodzieja.
Naśladując gest Chrystusa z Wieczernika, Ksiądz Biskup umył nogi dwunastu przedstawicielom naszej diecezji – mężczyznom zaangażowanym w życie Kościoła. Kończąc homilię skomentował ten znak słowami: "Chrystus pozostawił przykład, zrobił coś niewyobrażalnego, czego nie robili nawet niewolnicy – umył swoim uczniom nogi. A czy ja z szacunku wobec drugiego człowieka zrobiłem coś, co dla świata było nie do pomyślenia? Czy coś takiego zrobiłem?".
WIELKI PIĄTEK - Co wybierzesz?
Tradycyjnie już, spośród wszystkich dni świętowania Triduum Paschalnego, wielkopiątkowa liturgia Męki Pańskiej zgromadziła w sosnowieckiej katedrze najliczniejsze rzesze parafian i gości, którzy przyszli podziękować za dar ogromnej miłości Boga – Dawcy wszelkiego dobra.
Na trud wyboru pomiędzy dobrem i złem zwrócił uwagę Biskup Sosnowiecki w homilii, składającej się wraz z czytaniami, opisem Męki Pańskiej i modlitwą powszechną na Liturgię Słowa: „Na Paschę namiestnik rzymski – okupant – uwalniał jednego więźnia. Przedstawiono mu wtedy Jezusa i Barabasza (...) Lud wybrał tego, który był niebezpiecznym przestępcą, który szkodził, a odrzucił Niewinnego – tego, który dobrze czynił ludziom" – mówił Pasterz, który podsumował Boże Słowo podkreślając tragizm ludzkich wyborów: „Dzisiaj także i my dokonujemy wyborów między tym, który niesie dobro, współczuje, pochyla się nad ludzką nędzą, a tym, który szkodzi i niszczy. Mamy dokonać wyboru dobra lub zła. Co wybierzemy?"
WIELKA SOBOTA (Msza Wigilii Paschalnej) - Jezus jest Panem
W wielkosobotni wieczór pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza rozpoczęły się obchody Wigilii Paschalnej, która w myśl przepisów liturgicznych należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, umieszczoną w grobie figurę Chrystusa zdjętego z krzyża przykrywa się białym płótnem; tuż obok pojawia się posąg Zmartwychwstałego, który przezwyciężył śmierć.
W homilii Pasterz diecezji sosnowieckiej zaznaczył, że przeciwnikom Chrystusa wydawało się, że odnieśli triumf i mogą żyć według swojego upodobania, bo zabrakło tego, który ich ograniczał. "To myślenie «Żyjmy tak, jakby Go nie było» znajduje także miejsce w sercach wielu współczesnych, którzy mówią «My jesteśmy panami tego świata»" – ze smutkiem zauważył Biskup wyrażając jednocześnie nadzieję, że członkowie Kościoła zgromadzeni na liturgii wiedzą doskonale, że to Chrystus jest Panem i Władcą ludzkich losów i całego świata.
REZUREKCJA - Jam zwyciężył świat
"Choć przyjdzie nam umrzeć, to możemy być pewni, że po śmierci jest życie, w którym oczekuje nas zmartwychwstały Jezus Chrystus. Bo On żyje, gdyż śmierć nie ma już nad nim władzy" – tymi słowami Biskup Grzegorz Kaszak podsumował homilię wygłoszoną w sosnowieckiej katedrze w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
Przywołując przykład pierwszych chrześcijan prześladowanych za wiarę Biskup przypomniał, że na drodze do dobra, piękna i sprawiedliwości człowiek także dzisiaj spotyka wiele cierpienia. "Iluż to chrześcijan i w naszych czasach cierpi prześladowania i jest mordowanych tylko dlatego, że są wyznawcami Jezusa Chrystusa? Tak dzieje się w Nigerii czy Syrii. A czym są dla człowieka toczące się na świecie konflikty zbrojne, wojny, wyzysk słabszego przez silniejszego?" – pytał Pasterz sosnowiecki dodając zarazem otuchy płynącej z faktu Zmartwychwstania Chrystusa: "Niech do wszystkich uciskanych i cierpiących dotrze głos Zbawiciela, który woła: «Miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat» (J 16, 33)".