Ochotnicze Hufce Pracy uczciły kanonizację patrona

Data dodania: 2014.05.15

Do sosnowieckiej Katedry 15 maja przybyli podopieczni i opiekunowie Ochotniczy Hufców Pracy z terenu całego województwa śląskiego. Wspólnie z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem i swoimi duszpasterzami dziękowali za kanonizacją swojego patrona – św. Jana Pawła II.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagród dla zwycięzców konkursu o Papieżu-Polaku, jaki odbył się we wszystkich ślakich oddziałach OHP.

W homilii podczas Mszy św. sprawowanej w intencji hufców Ksiądz Biskup mówił o wartości pracy i modlitwy. Hierarcha przypomniał, że człowiek pracował już w biblijnym raju – miejscu, gdzie nie wiedział co to ból, śmierć i cierpienie. Jednak tamta praca nie wiązała się z trudem i znojem – "od momentu, kiedy człowiek pomyślał, że poprawi swoje ziemskie bytowanie buntując się przeciwko Bogu, ziemia zaczęła się mu sprzeciwiać. Jesteśmy tego świadkami także dziś – wystarczy wspomnieć dokonujące się kataklizmy" – przypominał.

"Człowiek musi pracować, aby mógł żyć. Praca rozwija go i daje środki na utrzymanie" – mówił Biskup. Przywołał też słowa św. Pawła – "kto nie chce pracować niech też nie je". Jednak człowiek żyje nie tylko pracą i rzeczami materialnymi, które w pocie czoła zdobywa: "Trzeba żyć także Słowem Bożym, pochylać się nad Pismem Świętym, wsłuchiwać w to, co Jezus ma nam do powiedzenia" – apelował przypominając o obowiązku modlitwy. Przywołał jako wzór św. Jana Pawła II, zwłaszcza w okresie ciężkiej pracy w kamieniołomach, która nie przeszkadzała mu w znalezieniu czasu na modlitwę. "Nie ma dobrego życia bez modlitwy! Chcesz mieć dobre życie – módl się!" – zakończył swoje kazanie Biskup.

W Katedrze zgromadziło się ok. 600 osób z 15 jednostek opiekuńczo-wychowawczych działających na terenie województwa śląskiego.

"Ochotnicze Hufce Pracy to jednostki opiekuńczo-wychowawcze, które pomagają trudnej młodzieży zagubionej w życiu. Pomagamy im nadrobić zaległości w nauce i przygotowujemy do życia. W województwie śląskim mamy 3500 młodych ludzi, którzy jednocześnie uczą się i pracują" – tłumaczy Sabina Knapik, kierownik działu wychowania Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

Adresatem oddziaływań OHP jest młodzież w wieku 15-25 lat – to młodzież zaniedbana, o zmniejszonych szansach życiowych, pochodząca ze środowisk niedostosowanych społecznie, mająca trudności w szkole. Aż w 80% przypadków udaje się tej młodzieży dopomóc w ukończeniu kształcenia, z czego 90% zdaje egzamin zawodowy (to wskaźnik ok. 20% wyższy niż w przeciętnej szkole zawodowej). Hufce nie produkują bezrobotnych – 90% absolwentów udaje się wejść na rynek pracy i nie powielać negatywnych wzorców wyniesionych z domu.

Ponadto hufce pomagają absolwentom szkół ponadgimnazjalnych i wyższych uczelni zagrożonych bezrobociem, a także uczniom i studentom, którzy w czasie wolnym od nauki chcą za pośrednictwem OHP zdobyć doświadczenie zawodowe i poprawić własną sytuację materialną.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.