Neokatechumenat podsumowuje rok formacji
28 czerwca w parafii św. Floriana w Sosnowcu na wspólnej Eucharystii spotkali się członkowie wszystkich wspólnot neokatechumenalnych z naszej diecezji. Wieczorna Msza św., której przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak była dziękczynieniem za rok formacji. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że kochać Boga i bliźniego to podstawowy obowiązek chrześcijanina. Wyjaśnił, że ta miłość drugiego oznacza pragnienie jego dobra, co w pierwszym rzędzie znaczy przybliżenie go do Boga.
Działalność Neokatechumenatu w diecezji w minionym roku przybliżył nam Piotr Skowron:
W naszej diecezji obecnie wspólnoty neokatechumenalne istnieją w następujących parafiach: 3 wspólnoty przy parafii św. Floriana w Sosnowcu, po jednej w parafiach: Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu, św. Wojciecha w Jaworznie i Nawiedzenia NMP w Będzinie-Syberce.
W okresie od października 2013 r. do czerwca 2014 r. wspólnoty prowadziły 3 cykle katechez: w parafii św. Floriana w Sosnowcu, Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie.
Każdy cykl katechez trwa dwa miesiące podczas piętnastu spotkań wieczornych, które kończy trzydniowa konwiwencja. Katechezy pozwalają doświadczyć Trójnogu: Słowa, Liturgii i Wspólnoty, na których - według nauczania Soboru Watykańskiego II - opiera się życie chrześcijańskie.
W katechezach wyróżnia się 3 części: 1) głoszenie kerygmatu, wzywającego do nawrócenia, którego przypieczętowaniem jest Liturgia Pokutna według obrzędu pojednania wielu penitentów z indywidualną spowiedzią i rozgrzeszeniem, 2) kerygmat przygotowany przez Boga w historii zbawienia, po to aby zobaczyć w Jezusie Chrystusie wypełnienie Pism i poddać fakty własnej historii pod światło Słowa; to wtajemniczenie w Słowo zostaje przypieczętowane Liturgią Słowa, podczas której uczestnicy otrzymują Biblię z rąk Biskupa - gwaranta jej autentycznej interpretacji; 3) Kerygmat w sakramentach i we wspólnocie - którego szczytem jest celebrowana podczas konwiwencji Eucharystia. W trakcie konwiwencji tych, którzy tego chcą zaprasza się, aby kontynuowali Drogę do wiary dojrzałej w małej wspólnocie neokatechumenalnej.
Oprócz katechez w maju br. wspólnoty neokatechumenalne prowadziły na Osiedlu Środula tzw. Misję na Placach. Każde ze spotkań rozpoczynały wieczorne Nieszpory, w trakcie których głoszona była Dobra Nowina o Zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Spotkania były także szansą na indywidualne rozmowy z mieszkańcami osiedla oraz okazją do spowiedzi.
Poza tym bracia ze wspólnot włączali się również w ewangelizację uliczną podczas Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej w Dąbrowie Górniczej, pod koniec września 2013 r.
1 lutego 2014 r. w Watykanie miało miejsce spotkanie wspólnot neokatechumenalnych z papieżem Franciszkiem. W spotkaniu uczestniczyło ok. 10 tys. osób z całego świata, jak również 11 kardynałów i ponad 50 biskupów (także z Polski). W trakcie spotkania papież posłał 414 rodzin na misje do najbardziej zdechrystianizowanych części świata, z czego 174 rodziny na tzw. missio ad gentes do Azji (Chiny, Indie, Wietnam i Mongolia), do Europy (Austria, Dania, Finlandia, Estonia, Łotwa, Francja, Szwajcaria, Kosowo, Holandia, Ukraina, Węgry, Bułgaria) oraz USA (Filadelfia). Z naszej diecezji w spotkaniu tym uczestniczyło jedno małżeństwo z I wspólnoty św. Floriana w Sosnowcu oraz ks. Włodzimierz Skoczny.
Z kolei 17 maja 2014 r. w hali Torwaru w Warszawie odbyło się spotkanie powołaniowe prowadzone przez inicjatora Drogi Neokatechumenalnej - Kiko Arguello, które zgromadziło ok. 13 tysięcy młodych i rodzin z Drogi Neokatechumenalnej ze wszystkich diecezji w Polsce oraz z innych krajów Europy. Podczas spotkania, któremu przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, ok. 270 chłopaków zgłosiło swoją gotowość do prezbiteratu, ok. 300 dziewcząt – do zakonów klauzurowych i ok. 170 rodzin wielodzietnych – do wyjazdu na misję w dowolne miejsce świata. Z naszej diecezji uczestniczyło w tym spotkaniu ok. 40 osób, z czego na misję zgłosiły się 2 rodziny z II wspólnoty w parafii św. Floriana, a 1 dziewczyna z III wspólnoty, do klasztoru klauzurowego.
Przede wszystkim jednak, w trakcie całego roku każda wspólnota neokatechumenalna spotykała się co tydzień podczas Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystii. Te spotkania, które odbywają się każdego tygodnia, są podstawowym miejscem, w którym realizowana jest Droga Neokatechumenalna, której celem jest doprowadzenie jej uczestników do intymnej relacji z Jezusem Chrystusem.