Klerycy nabywali katechetycznej praktyki
Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest. (1P 3, 15). Krótkie pouczenie św. Piotra ujmuje zasadnicze elementy posługi nauczania realizowanej w Kościele. W jej sercu leży Zmartwychwstały Chrystus, którego naukę trzeba w obecnych dniach głosić i bronić na wiele nowych sposobów. Chrześcijanin, a zwłaszcza kapłan, spotyka się ludźmi szukającymi Boga. Gdzieś w głębi duszy wiemy, że bez Niego trudno mieć nadzieję, miłość, wiarę.
Ta świadomość towarzyszy nam, klerykom V roku Seminarium Sosnowieckiego, w czasie spotkań z młodzieżą w ramach praktyk katechetycznych. Od 24 do 28 listopada prowadziliśmy zajęcia w dwóch placówkach edukacyjnych na terenie Zagłębia. Praktyki rozpoczęliśmy w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Będzinie. Braliśmy udział w lekcjach w każdej klasie licealnej przy wsparciu i obserwacji ks. Stanisława Kozika OSJ. Drugą część praktyk realizowaliśmy w Gimnazjum nr 13 w Dąbrowie Górniczej. Opiekunem naszych poczynań w tej szkole był ks. Marcin Zbanuch. Z kolei nad całością praktyk katechetycznych czuwał ks. dr Michał Borda, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Sosnowieckiej, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za organizację praktyk, wsparcie i fachową pomoc dydaktyczną. Cennym uzupełnieniem tygodnia katechetycznego były dla nas warsztaty, podnoszące nasze kwalifikacje nauczycielskie. Wzięliśmy udział w spotkaniu metodycznym w Regionalnym Ośrodku Doskonaleniu Nauczycieli w Katowicach, prowadzonym przez dr Pawła Matyszkiewicza. Następnie podziwialiśmy Bazylikę św. Andrzeja w Olkuszu, w ramach poznawania Dziedzictwa Kościoła Sosnowieckiego. Naszym przewodnikiem był mgr Andrzej Feliksik. Równie ciekawe były dla nas warsztaty metodyczne w Wydziale Katechetycznym w Sosnowcu, które przeprowadziła mgr Grażyna Łój oraz w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, gdzie swoją wiedzą dzieliła się z nami dr Bożena Marzec.
Każda katecheza w szkole jest dla kleryków dużym wyzwaniem na wielu płaszczyznach. Jest to spotkanie z konkretnym, młodym człowiekiem, który ma swój charakter, pytania, wątpliwości. Jego myślenie jest często krytyczne i nie zadowoli się zdawkową odpowiedzią. Dlatego staramy się jak najlepiej przygotować do każdej katechezy, aby sprostać oczekiwaniom uczniów i uzasadnić tą nadzieję, która w nas jest. Chcemy, aby nasze głoszenie miało swoje źródło w osobistym spotkaniu z Chrystusem. Wierzymy, że wówczas z łatwością znajdziemy słowa, które precyzyjnie odpowiedzą na wszelkie wątpliwości uczniów. Pamiętamy także, że katecheza jest zasadniczym miejscem wtajemniczenia sakramentalnego, stąd szczególny nacisk kładziemy na podnoszeniu świadomości uczniów, aby wykształcić w nich odpowiednią dyspozycję do przyjmowania sakramentów. Chcemy także zachęcić uczniów do osobistego świadectwa wiary tam, gdzie żyją.
Tydzień praktyk katechetycznych to przede wszystkim zdobywanie umiejętności i doświadczenia w zakresie dydaktyki, metodyki i pedagogiki. Jest to również czas zacieśniania więzi rocznikowych i wspólnej pracy. Łączy nas jeden cel. Chcemy być kapłanami i świadkami ewangelicznych wydarzeń. Wierzymy, że nigdy nie zabraknie nam otwartości na Ducha Świętego, bo jedynie on może uzdolnić nas do właściwego sposobu ewangelizacji i katechizacji.
kl. Przemysław Lech
FOTO: kl. Paweł Stec