Spotkanie parafialnych liderów wolontariatu ŚDM2016
13 grudnia w Sosnowcu po raz pierwszy spotkali się parafialni liderzy odpowiedzialni za organizację diecezjalnej części Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. Zespół wolontariuszy wspomagający młodych z całego świata, którzy przybędą do naszej diecezji, powstanie w każdej parafii.
Od kilkunastu do kilkudziesięciu – każda parafia naszej diecezji będzie zobowiązana do przyjęcia 1 gościa z zagranicy na 100 mieszkańców, co łącznie da nam ok. 5 tys. osób z całego świata. Tych młodych ludzi trzeba przyjąć i zorganizować ich 5-dniowy pobyt. Znaczną część całej logistyki wzięły na siebie struktury diecezjalne, jednak to na proboszczach parafii spoczywa odpowiedzialność za to, aby młodzi wyjechali zadowoleni, a czas spędzony w Polsce uznali za owocny. W tym wszystkim mają pomóc parafialne zespoły dbające nie tylko o organizację, ale także przygotowanie duchowe.
Jednak cel zespołów jest znacznie szerszy – to wielka szansa, aby zaangażować w działalność Kościoła tych młodych, którzy umieścili się na jego marginesie czy nawet poza nim – katolików świątecznych i niedzielnych, letnich, czy wręcz zupełnie obojętnych, niezaangażowanych w ruchy i wspólnoty. Światowe Dni Młodzieży mogę być dla nich szansą zbliżenia do Kościoła. Tak właśnie stało się po wizycie naszych diecezjan w brazylijskiej Kurytybie, gdzie w miejscowej parafii w przyjęcie gości zaangażowała się setka młodych, z której połowa utworzyła potem prężnie działającą wspólnotę.
Mówiąc o roli i znaczeniu Światowych Dni Młodzieży dla samych organizujących je Polaków ks. Szymon Wojciechowski, który w takim spotkaniu uczestniczył czterokrotnie, zaznaczał, że to niezwykle ubogacające doświadczenie pokazujące, że osób, dla których wiara jest ważna i którzy w jej świetle chcą przeżywać swoje życie, jest wokół bardzo wiele.
Na początku spotkania Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przybliżył ideę Światowych Dni Młodzieży oraz ogólne zadania, jakie będą na nas, jako organizatorach spoczywały. Zapoznał także z programem Tygodnia Misyjnego, jaki młodzi spędzą w diecezji sosnowieckiej.
Do diecezji młodzi przyjadą w środę, 20 lipca 2016 r. Kolejny dzień – czwartek – będzie dniem zorganizowanym przez parafie i dekanaty i wypełnionym (zależnie od możliwości lokalnych) wycieczkami, zawodami sportowymi, koncertami, grami itp. Forma spędzania tego dnia zależy przede wszystkim od kreatywności młodzieży i wspierających ich duchownych. Piątek, 22 lipca, będzie szansą na przybliżenie fenomenu polskiego pieszego pielgrzymowania – nasi goście zostaną zawiezieni autokarami kilkanaście kilometrów od Częstochowy i ze śpiewem na ustach pieszo drogę na Jasną Górę kończąc pielgrzymkę pokłonem Czarnej Madonnie i Mszą św. na wałach. W sobotę odbędzie się wycieczka do Auschwitz, zaś popołudniu wszyscy spotkamy się na sosnowieckim Placu Papieskim na wspólnej Eucharystii i zabawie. Niedziela – ostatni pełny dzień pobytu – ma być szansą na przybliżenie polskich rodzin – wspólne wyjście do kościoła, obiad z polskimi daniami, spacer i opowiedzenie o tym jak wygląda życie w naszej ojczyźnie. Dzień później, w poniedziałek, młodzi wyjadą do Krakowa, aby wziąć udział w centralnych obchodach Światowych Dni Młodzieży, które potrwają do 31 lipca.
Rolę i charakter pracy w wolontariacie, przygotowania duchowe oraz kwestie medialno-komunikacyjne przybliżali kolejno odpowiedzialni za poszczególne sekcje kapłani – ks. Michał Borda, ks. Grzegorz Koss oraz ks. Jarosław Kwiecień.
Wśród przygotowań duchowych, które już rozpoczęły się w części parafii (św. Andrzeja w Olkuszu, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej oraz sosnowieckich wspólnotach św. Floriana, św. Tomasza i Najświętszego Zbawiciela) należy wymienić cykliczne spotkania modlitewne w dekanatach i parafiach oraz zaangażowanie w omadlanie przygotowań osób starszych i chorych. Niezwykle ważna dla przygotowań będzie także peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży (krzyża i ikony) po wszystkich dekanatach, która odbędzie się w dniach 15-28 lutego 2015 i zakończy uroczystą Mszą św. o g. 16 w Katedrze, podczas której kopie symboli zostaną przekazane przedstawicielom wszystkich parafii. Szansą na integrację oraz omodlenie przygotowań będą także przyszłoroczne uroczystości diecezjalne – Dzień Młodych 28 marca oraz uroczystości na Placu Papieskim 14 czerwca.
Mimo natłoku pracy, jaki roztoczyli przed liderami organizatorzy i stosunkowo niewielkiego czasu (1,5 roku) młodzi wychodzili ze spotkania uśmiechnięci. Zresztą wielu z nich ma spore doświadczenie w różnego rodzaju działalności wolontaryjnej i organizacji różnorakich wydarzeń. Jednak Światowe Dni Młodzieży są wśród nich misją szczególną – zadbać należy o kilka tysięcy gości nie tylko organizując pobyt, ale także dbając o ich dusze i serca, które mają uradować się i przybliżyć do Pana Boga. W dodatku to ostatnie zadanie dotyczy także kilkudziesięciu tysięcy młodych diecezjan, których chcemy na nowo zewangelizować. Jest o czym myśleć, nad czym pracować i co zawierzać Panu Bogu w nadchodzące Święta oraz cały najbliższy czas!
Zapraszamy także na stronę www.smds.pl gdzie znaleźć można najbardziej aktualne dane dotyczące diecezjalnych przygotowań. Od nowego roku pojawi się tam także możliwość internetowej rejestracji wolontariuszy chcących włączyć się w przygotowania na szczeblu ponadparafialnym.