7 grzechów do potęgi 10

Data dodania: 2018.03.20

Grzeszymy wszyscy, ale jak często zastanawiamy się nad naszymi grzechami? Jak wygląda nasz z nich rachunek sumienia i mocne postanowienie poprawy? Jak wyglądają drobne codzienne flirty i głębokie uwikłania i na ile świadomi jesteśmy grzechowej siatki, w którą sami się wplątujemy? To niełatwe pytania i być może próba odpowiedzenia na nie skazana byłaby na porażkę, gdyby nie sztuka. Grzechy zamknięte w słowie i obrazie potrafią wstrząsnąć i wywołać refleksję – i dobrze, bo to jeden z celów przyświecających organizatorom dziesiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Siedem Grzechów Głównych".

Jubileusz konkursu zbiega się z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 60. rocznicą powstania Pałacu Kultury Zagłębia. 20 marca w PKZ odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej z udziałem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

Na konkurs wpłynęły 273 wiersze oraz 564 prac plastycznych ze wszystkich województw. W kategorii malarstwo, grafika warsztatowa i grafika komputerowa prace oceniało jury w składzie prof. dr hab. Urszula Szuścik z Uniwersytetu Śląskiego, ks. Tomasz Zmarzły oraz Bartosz Gawlik. Jak czytamy w uzasadnieniu "wytypowano te prace, które przede wszystkim odzwierciedlają ideę konkursu. Walory artystyczne i techniki potraktowane zostały jako środki dotarcia do celu, czyli zobrazowania, wyrażenia językiem sztuki tego co jest istotne. Niekiedy uczestnicy bardzo prostymi środkami uzyskali efekt poruszenia, wyrazili istotę grzechu, jego konsekwencji, przyczyn, przemian myślenia i postępowania jednostki i grupy społecznej. Spośród wszystkich prac na plan pierwszy wyłoniła się praca wykonana w technice grafiki komputerowej, która zwiera w sposób bardzo uproszczony i symboliczny założenia regulaminowe oraz spaja wszystkie cztery kategorie konkursu w całość". Stąd Grand Prix konkursu dla 17-letniej Karoliny Starzyńskiej z LO Plastycznego w Dąbrowie Górniczej za pracę "Winny".

Poetów młodych i starszych oceniali Maciej Szczawiński (redaktor Polskie Radio Katowice), prof. dr hab. Bernadeta Niesporek-Szamburska, dr Magdalena Ochwat, Jadwiga Maksym-Kaczmarek, Magdalena Paprotny oraz o. Wacław Oszajca SJ. "Uznajemy poziom prac za bardzo wysoki i nie lada wyczynem było wybrać z mnóstwa naprawdę dobrych prac tylko kilka. (…) Przesłane wiersze, w obrębie tytułowego tematu „Siedmiu grzechów głównych”, poruszają wiele tematów, co świadczy o wnikliwej obserwacji świata przez autorów. Dowodzi to również, że dla twórców wciąż ważne pozostają aktualne kwestie współczesności, jak i uniwersalne dylematy filozoficzno-etyczne. Ujawniają się one zarówno jako przedmiot wypowiedzi lirycznej, jak też stanowią jej istotne tło. Mamy nadzieję, że udało się nam wyłonić kolejne indywidualności artystyczne, które będą dalej szlifować swój talent" – napisali jurorzy.

Kompletne wyniki można zaleźć na stronie organizatora www.palac.art.pl, a prace obejrzeć wewnątrz PKZ, a także na tyłach tego dąbrowskiego gmachu, gdzie zostały wywieszone na specjalnych planszach. Zapraszamy do tego wyjątkowego rachunku sumienia!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.