Duchowe przygotowania do ŚDM

Data dodania: 2015.03.05

Zakończyła się peregrynacja Krzyża i Ikony w diecezji sosnowieckiej – centralne wydarzenie duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Ale nie należy ustawać w gorliwości – wydarzenie to potrzebuje stałego zaangażowania duchowego i wsparcia modlitewnego!

Światowe Dni Młodzieży to nie tylko wielkie przedsięwzięcie organizacyjne, ale też wydarzenie mające ogromne znaczenie dla losów ludzi i dla ich wiary. Dlatego wymaga ono wsparcia wszystkich członków Kościoła. Powołując sztab organizacyjny na odpowiedzialnego za sekcję duchową wybrano ks. Grzegorza Kossa. To on odpowiada za przygotowanie tekstów rozważań i modlitewną oprawę wydarzenia w diecezji i przygotowań.

"Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim święto wiary przeżywane we wspólnocie, którą w lipcu przyszłego roku będą tworzyć młodzi Polacy oraz przybyła do naszej diecezji młodzież z różnych stron świata. Aby wydarzenia, które przed nami, stały się prawdziwym świętem wiary potrzebne jest przygotowanie duchowe. Podstawowy wymiar tego przygotowania stanowi modlitwa nie tylko o dobry przebieg samych Światowych Dni, ale nade wszystko o dar żywej wiary dla gospodarzy i gości, wiary, która wyraża się na co dzień w stylu życia właściwym dla ucznia Jezusa, wiary, której źródłem jest Duch Święty. W otwieraniu się na Jego prowadzenie mają też pomagać spotkania formacyjne" - tłumaczy ks. Koss.

Spotkania, które odbywają się we wszystkich dekanatach naszej diecezji w następujących terminach:

Parafia św. Tomasza w Sosnowcu: pierwszy czwartek miesiąca Msza św. o g. 18 a po niej wieczór uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu.

Parafia Nawiedzenia NMP w Będzinie (Syberka): w każdy czwartek o g. 19 (od 19 marca).

Parafia św. Andrzeja w Olkuszu: pierwszy piątek miesiąca o g. 19 (Msza św. z kazaniem a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu do g. 21).

Parafia św. Michała w Łazach: pierwsza sobota miesiąca o g. 18.

Parafia Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi: pierwsza niedziela miesiąca podczas Mszy św. o g. 18.

Parafia św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu: 2 niedziela miesiąca po Mszy św. o g. 17 (ok. g. 18)

Parafia św. Jana Chrzciciela w Będzinie: adoracja Najświętszego Sakramentu w trzeci czwartek miesiąca.

Parafia św. Jana Kantego w Jaworznie: czwarty piątek miesiąca Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu o g. 19.

Parafia św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie: ostatni piątek miesiąca – Msza św. o g. 18.30 a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu i spotkanie formacyjne.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej: ostatni lub przedostatni piątek miesiąca.

Parafia św. Barbary w Sosnowcu: ostatnia niedziela miesiąca podczas Mszy św. o g. 16.

Spotkania w nieregularnych póki co odstępach czasowych odbywają się także w parafii Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu i Świętej Trójcy w Będzinie. Po Świętach Wielkanocnych cykliczne spotkania rozpocznie parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach – będą odbywały się w każdy trzeci piątek miesiąca o g. 18.30.

Już wkrótce do naszych parafii trafi obrazek z modlitwą w intencji Światowych Dni Młodzieży, która była zawarta także na folderach rozdawanych podczas peregrynacji. Zachęcamy do częstego jej odmawiania!

 

MODLITWA ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY

"Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu, Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka". Zawierzamy Ci szczególnie ludzi młodych ze wszystkich narodów, ludów i języków. Prowadź ich bezpiecznie po zawiłych ścieżkach współczesnego świata i daj im łaskę owocnego przeżycia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Ojcze niebieski, uczyń nas świadkami Twego miłosierdzia. Naucz nieść wiarę wątpiącym, nadzieję zrezygnowanym, miłość oziębłym, przebaczenie winnym i radość smutnym. Niech iskra miłosiernej miłości, którą w nas zapaliłeś, stanie się ogniem przemieniającym ludzkie serca i odnawiającym oblicze ziemi.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami.

Święty Janie Pawle II, módl się za nami.

 

L4 dla wszystkich chorych

Specjalny program skierowany jest także do osób chorych. Jego organizacja to naśladowanie Jana Pawła II: kiedy czekała go trudna pielgrzymka, wymagające zadanie czy po prostu – wielkie dzieło, prosił o modlitwę osoby chore. Przygotowując Światowe Dni Młodzieży chcemy czynić podobnie. Wymownym przedsmakiem tego było nawiedzenie Krzyża i Ikony w sosnowieckim szpitalu. Teraz informację i tekst modlitwy Światowych Dni Młodzieży do chorych i starszych zaniosą kapelani szpitali, Domów Pomocy Społecznej oraz kapłani odwiedzający cierpiących w domach w pierwsze piątki miesiąca.

MODLITWA CHORYCH

Umiłowany Zbawicielu świata, wraz z niebem i ziemią uwielbiam Twoje Boskie Serce, które pozwoliło się przebić włócznią żołnierza, aby obmyć świat cały Krwią Odkupienia. W tym zdroju Miłości zanurzam młodych całego świata, dziewczęta i chłopców, przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży.

Powierzam Ci, Panie, każdego z nich, prosząc, by czas spotkania z Ojcem Świętym był powiewem Twojego Ducha, posiewem łaski i zaczynem dobra. Spraw, by ich umysły były otwarte na prawdę, a serca na Twoją miłość obecną w Słowie, sakramentach, we wspólnocie. Niech to dzieło, które w nich rozpocząłeś, rozszerza się i rośnie. Za nich, Jezu, ofiaruję Ci mój codzienny krzyż cierpienia, bólu i samotności. Zjednocz nas wszystkich w Twojej miłości. Który żyjesz, królujesz i kochasz na wieki wieków. Amen.

 

Serce 2.0

Przygotowania całego polskiego Kościoła noszą w tym roku tytuł "Serce 2.0", nawiązującą do sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz zdania z Kazania na górze: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". Od 30 listopada, po błogosławieństwie od papieża Franciszka, Serce 2.0 zastąpiło "Cz@t ze Słowem". W ramach przygotowań co tydzień na naszej stronie znaleźć można film komentujący Ewangelię. Co jakiś publikowane są także wywiady z ciekawymi ludźmi dzielącymi się swoją wiarą. Wszystkie te materiały dostępne są w zakładce VIDEO oraz na stronie www.kdm.org.pl, gdzie znaleźć można także scenariusze katechez i spotkań poświęconych sakramentom pokuty (do kwietnia) i Eucharystii (od maja do listopada 2015).

 

Wyzwanie ewangelizacyjne

Pogłębienie swojej wiary to także szansa na przygotowanie się do misji ewangelizacyjnej podczas Światowych Dni Młodzieży. "Czasem pytamy się jak dzisiaj wyjść do ludzi, aby głosić Słowo Boże. I oto okazja sama się nadarza! Wkroczymy w rzeczywistość Światowych Dni Młodzieży, która w całości jest ewangelizacyjna. To już przynosi do Polski niesamowity zapał i dynamizm Słowa Bożego, który eksploduje w diecezjach" – mówi ks. Mirosław Jadłosz z Diecezjalnego Centrum Nowej Ewangelizacji "Przyjaciele Jezusa". W wiele miejsc i rzeczywistość dotąd nienastawionych na Boga weszły Krzyż i Ikona ŚDM niosąc przekaz wiary. Teraz od naszego zapału i gorliwości zależy, czy będziemy umieli podsycić ten płomyk wiary lub choćby zaciekawienia. "Rzucono słowo, które zapala i zmusza, by się zatrzymać oraz zapytać kim jest dzisiaj Jezus" – dodaje ks. Jadłosz. Przybycie kilku milionów ludzi z całego świata stanie się ogromnym świadectwem. "Oni przyjadą tu ze względu na Chrystusa i ich widok, ich świadectwo, musi zapalić w nas ogień" – tłumaczy duchowny. Do końca maja można włączać swoje wspólnoty w działanie Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji w ramach ŚDM. To znakomita okazja, aby wykorzystać Bożą iskrę, która wybuchnie w Krakowie. "Chcemy aby wszystkim gościom i Polakom, którym zaczną nasuwać się pytania ktoś w sposób mądry, dobry i przygotowany mógł powiedzieć o Jezusie i zaprosić go do osobistego spotkania ze Zbawicielem. To wymaga stałej duchowej formacji oraz modlitwy!" – przekonuje ks. Jadłosz.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.