Parafia św. Floriana uczciła powołanych ze wspólnoty
Trwający Rok Życia Konsekrowanego to wspaniała okazja do wyrażenia wdzięczności Bogu za powołania oraz szansa na zanoszenie próśb o nowych pracowników winnicy Pańskiej. Szczególna uroczystość związana z przeżywaniem tego czasu odbyła się w sosnowieckiej parafii św. Floriana, gdzie na uroczystej Eucharystii zgromadzili się niemal wszyscy powołani z tej wspólnoty kapłani, bracia i siostry zakonne oraz ich rodzice.
"To wielki dar i przywilej dla naszej parafii, że Bóg tak hojnie nam pobłogosławił. Powołania są znakiem żywotności wspólnoty, owocem modlitwy, przede wszystkim zaś darem miłosiernego Serca Jezusa" – przypomnieli we wstępie przedstawiciele parafian przedstawiając zaproszonych gości.
Przez 33 lata istnienia parafii Pan Bóg do kapłaństwa lub życia konsekrowanego powołał stąd aż 11 osób. Są wśród nich księża pracujący w naszej diecezji - ks. Dawid Kuczek i ks. Paweł Łajca, a także zakonnicy i kapłani posługujący w całej Polsce: ks. Dariusz Zając – proboszcz w Zawierciu, ks. Artur Ciepielski pracujący na Słowacji, ks. Tomasz Paśko – wikariusz w Warszawie, o. Andrzej Bawer (trynitarz) – kapelan więzienia w Krakowie, br. Artur Masłoń – paulin pracujący na Słowacji i kl. Mateusz Czarnecki przygotowujący się do kapłaństwa na Sycylii. Wśród powołanych znalazły się też 3 siostry zakonne: s. Nikodema Zgrzebnicka (serafitka), s. Patrycja Gołąb (karmelitanka) i s. Carissima Pawłowska (karmelitanka Dzieciątka Jezus). Ich wizerunki znalazły się na specjalnie przygotowanej w prezbiterium dekoracji.
Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii i pomysłodawca tej wyjątkowej Mszy świętej, ks. Stefan Wyporski. Homilię wygłosił ks. Paweł Nowak - wieloletni ojciec duchowny w sosnowieckim Seminarium.
"Trudno pojąć, że uczestniczy się w ofierze samego Chrystusa. Trudno pojąć, że w swoim ciele dopełnia się braki udręk Jego Ciała. Ciężko przeprawić się na drugi brzeg sensu tego, czemu oddało się życie - w świecie, w którym liczy się pieniądz, odnaleźć sens ubóstwa, w świecie mówiącym o wolności - oddać wolność w geście wolnego posłuszeństwa, w świecie nieczystym - uwierzyć w sens czystości" - mówił ks. Nowak. Podkreślał też wspólnotę rodziców i ich dzieci w przeżywaniu i odkrywaniu sensu powołania, której istotą jest wiara Jezusowi.
Choć tego dnia w centrum znajdowali się kapłani, bracia i siostry zakonne oraz ich rodzice, nie sposób nie objąć modlitwą także otaczających ołtarz ministrantów i lektorów. Parafia św. Floriana może pochwalić się wyjątkowo liczną Liturgiczną Służbą Ołtarza, w skład której wchodzi 6 ceremoniarzy i lektorów oraz 21 ministrantów i 5 aspirantów. Oby wśród nich znaleźli się kolejni święci kapłani i zakonnicy, którzy przy tym ołtarzu usłyszą głos Boga i odpowiedzą Mu "tak"!
To jedno z zadań opiekującego się ministrantami ks. Jana Rogowskiego. Jak podkreśla podczas regularnych zbiórek uczy młodych chłopców nie tylko "ministranckiej musztry", ale także znaczenia poszczególnych znaków, aby mogli głębiej wchodzić w to, co dzieje się przy ołtarzu i modlić się swoją posługą. "Niezwykle ważny dla ministrantów jest wzór księży pracujących w parafii. Nie tylko ten przy ołtarzu, ale także w luźniejszej atmosferze – choćby podczas wyjazdów, które organizujemy dwa razy do roku. Często właśnie tam utwierdzają się w przekonaniu, że chcą pójść tą drogą" – tłumaczy ks. Rogowski.
Oby starania księży oraz rodzin przyczyniły się do ukształtowania atmosfery umożliwiającej usłyszenie i przyjęcie Bożego zaproszenia do jeszcze ściślejszej jedności z Chrystusem!